Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niebezpieczne rośliny

Dobrze wiedzieć, do jakich roślin lepiej się nie zbliżać. Wiele z nich wabi swoim wyglądem, ale ten, który ulegnie pokusie i się do nich zbliży, może pożałować. Wystawę roślin owadożernych można oglądać w szklarniach Ogrodu Botanicznego.

Na odwiedzających Ogród Botaniczny czeka kilkadziesiąt najbardziej interesujących i najbardziej okazałych gatunków roślin owadożernych. Zwiedzający mogą zobaczyć jedne z największych kapturnic (dorastających pawie do metra wysokości), muchołówek - roślin, które reagują na dotyk, czy też dzbaneczników, które potrafią upolować nawet mysz lub niewielkiego ptaka.
 
Na ekspozycji można oglądać aż kilkaset roślin. Jest także kiermasz roślin owadożernych - odwiedzający ogród mogą kupić łatwe w uprawie gatunki.

Wystawa potrwa do 4 października. Ci, którzy właśnie wtedy zdecydują się na wizytę w ogrodzie, mogą także wziąć udział  w ostatnim już w tym sezonie spacerze z przewodnikiem. Temat brzmi: "Chroniąc swoje rośliny, zatroszcz się także o środowisko - nowe spojrzenie na ochronę roślin".

W XXI wieku trudno sobie wyobrazić uprawę roślin bez użycia syntetycznych środków ochrony. Pestycydy są dziś powszechnie stosowane zarówno przez profesjonalistów w produkcji wielkotowarowej, jak i przez amatorów w ogrodach przydomowych. Środki chemiczne to z jednej strony skuteczny oręż w walce ze szkodnikami i chorobami roślin, z drugiej - poważne obciążenie dla środowiska i dla nas samych. Na spacerze organizatorzy przedstawią m.in. alternatywne metody ochrony roślin, pozwalające znacznie  ograniczyć ilość stosowanych pestycydów. Opowiedzą także o najczęściej występujących szkodnikach i czynnikach chorobotwórczych.
 
Przewodnik inż. Andrzej Wącior będzie czekał na chętnych od godz. 10.45 przy wejściu do ogrodu przy ul. Willowej.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy