Nowy numer 13/2024 Archiwum

Digitalizacja postępuje

Stare dokumenty, fotografie, plany miasta, afisze. To wszystko, co znajduje się w zasobach lubelskiego archiwum państwowego, można już oglądać wirtualnie dzięki platformie Lubelskie Archiwum Cyfrowe.

Lubelscy archiwiści od kilku lat intensywnie digitalizują materiały archiwalne dotyczące Lublina i udostępniają je w postaci kopii cyfrowych w Internecie. Już wcześniej na portalu szukajwarchiwach można było oglądać setki tysięcy skanów wykonanych z materiałów lubelskich. Powstały też mniejsze, bardziej tematyczne portale ułatwiające do nich dostęp.

- Zbliżająca się 700. rocznica powstania Lublina przyczyniła się do intensyfikacji prac i stworzenia specjalnej platformy, na której będzie można znaleźć dokumenty związane z Lublinem. To wielka praca lubelskich archiwistów - mówi Piotr Dymmel dyrektor lubelskiego Archiwum Państwowego.

Dzięki portalowi Lubelskie Archiwum Cyfrowe każdy będzie mógł zajrzeć do dokumentów, które wcześniej były niedostępne dla przeciętnego mieszkańca Lublina. W pierwszym okresie działania zostaną udostępnione skany materiałów dotyczących Lublina, pokazujące bogate i zróżnicowane dziedzictwo dokumentacyjne miasta, słusznie chlubiącego się swoją siedmiusetletnią historią. W przyszłości jednak planuje się rozbudowę portalu o inną dokumentację powstałą na obszarze całego województwa lubelskiego.

- Cyfrowe archiwum to gratka nie tylko dla historyków, ale dla każdego, kto chciałby zobaczyć, jak dawniej wyglądał Lublin. Jednym ze zbiorów udostępnionych na platformie są fotografie miasta z różnych okresów - mówi Piotr Dymmel.

Im bliżej jubileuszu Lublina, tym więcej będzie wydarzeń związanych z poznawaniem historii miasta, lubelskie archiwum liczy na to, że wtedy portal pokazujący dokumenty, zdjęcia i stare plany będzie służył wielu środowiskom i zwykłym mieszkańcom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy