Nowy numer 13/2024 Archiwum

Już szykują się do lata

Choć za oknem jeszcze zima, lubelskie warsztaty kultury zachęcają, by wakacje zaplanować sobie tak, by nie wyjeżdżać z Lublina podczas wielkich kulturalnych wydarzeń planowanych na lato.

Muzyczny festiwal ze światowymi gwiazdami całkowicie za darmo, spektakle w bramach, wystawy w podwórkach i koncerty na ścianach budynków, linoskoczkowie spacerujący ponad głowami przechodniów zabytkowych uliczek. To nie Rzym ani Lizbona. Takie rzeczy tylko w Lublinie.

Już teraz miasto przygotowuje się do sezonu letniego, czyli czterech flagowych festiwali - Nocy Kultury, Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia, Carnavalu Sztukmistrzów i Jarmarku Jagiellońskiego. Każdy z nich jest wyjątkowy, ale mają jedną wspólną cechę - zapewniają mieszkańcom i turystom niezapomniane przeżycia.
 

Noc Kultury
4/5 czerwca 2016

Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi?  Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc.
 

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival
6-10 lipca 2016

„Inne brzmienia” to najbardziej pożądany atut w nowoczesnej muzyce oraz siła napędowa najwybitniejszych artystów, pchająca ich do kreowania tego co nowatorskie i niepowtarzalne. Zapytacie gdzie dziś, w zalewie najprzedziwniejszych dźwięków, można ich szukać? Odpowiedź jest prosta – w lipcu w Lublinie!

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to festiwal umożliwiający obcowanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć w sercu Lublina światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Dokładnie tak będzie i w 2016 roku. Pięć dni muzycznych atrakcji dalekich od komercji i schlebiania masowym gustom, ambitne kino, literatura i sztuka – to wszystko znajdzie się w programie najbliższej edycji wydarzenia.

Niezmiennie inspirująca jest zawarta w nazwie festiwalu, idea „Wschodu Kultury”, która sprawia, że w Lublinie co roku można usłyszeć najciekawszych artystów m.in. z takich krajów jak Ukraina, Gruzja czy Armenia. W lipcu w Lublinie naprawdę spotyka się wschód z zachodem, a muzyka przekracza wszelkie granice.
 

Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival
28-31 lipca 2016

W ostatni weekend lipca Lublin opanuje wszechobecna zabawa. Klauni zatrzymujący samochody w centrum miasta, buskerzy rozśmieszający przechodniów do łez, akrobaci, od których nie da się odwrócić wzroku, mrożące krew w żyłach pokazy żonglerki siekierami czy piłami mechanicznymi i spacerujący ponad głowami przechodniów highlinerzy, to właśnie Carnaval Sztukmistrzów. Festiwal odwraca zastane porządki, bawi, szokuje i wzrusza. Przez cztery dni artyści nowego cyrku z całego świata będą prezentować swoje niezwykłe umiejętności na ulicach, placach i w bramach. Wciągną do swoich spektakli publiczność i sprawią, że troski dnia codziennego znikną przynajmniej na kilka chwil.

Urban Highline, nieodłączna część Carnavalu Sztukmistrzów, to największy na świecie i jedyny oficjalny festiwal poświęcony dziedzinie ekwilibrystyki, jaką jest chodzenie po taśmie – Slacklining. Odbywa się on właśnie w Lublinie, czyli mieście, z którym nieodłącznie związana jest postać Sztukmistrza z Lublina. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury lecz wyłącznie w centrum miasta (w tym w dużej mierze w jego zabytkowej części Lublina), festiwal stał się najpopularniejszą imprezą poświęconą slackliningowi na świecie. W ciągu czterech dni uczestnicy mają szansę pokonać 15 taśm rozwieszonych na różnych wysokościach od 7–40 m i długościach od 15 do ponad 100 m, rozwieszonych w najbardziej atrakcyjnych miejscach centrum Lublina: Wieża Trynitarska, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta, Trybunał Koronny, Archikatedra Lubelska itd.
 

Jarmark Jagielloński
12-14 sierpnia 2016

Jarmark Jagielloński to wyjątkowa okazja do spotkania w jednym miejscu kilkuset artystów, rzemieślników i wytwórców tradycyjnego rękodzieła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie wystawcy stanowią o wyjątkowości lubelskiego jarmarku. Organizatorzy, przy współpracy z etnologami, zapraszają twórców  praktykujących rzemiosło od pokoleń i artystów, którzy inspirują się sztuką ludową, wykorzystują dawne techniki rzemieślnicze lub wzornictwo ludowe. Szczególnie cenione są osoby należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i bliźniaczych instytucji z innych krajów.

Jarmark Jagielloński to czas, kiedy kultura tradycyjna prezentowana jest również poprzez muzykę, śpiew i taniec. W programie wydarzenia jest miejsce na koncerty muzyki tradycyjnej, jak i te nią inspirowane. Podczas nocnych potańcówek królują oberki, mazurki i polki, wystawy ukazują zarówno artystów ludowych, jak i tych świadomie eksplorujących temat tradycji. Podczas Jarmarku miasto tętni życiem od rana do nocy. Dajmy się porwać tej pulsacji, skorzystajmy z możliwości poznania wielu kultur w jednym pięknym miejscu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy