Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie myślisz krytycznie, to nie wychodź z domu

"Krytyczne problemy neuronauk: system neuronów lustrzanych a intersubiektywność" - brzmi kosmicznie, to prawda. Tylko czy życie współczesnego człowieka powinno się składać wyłącznie z rzeczy banalnych i łatwych? Nie. Dlatego zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z najlepszymi filozofami, bo myślenie to podstawa.

Każdemu człowiekowi zależy na jak najlepszym poziomie życia osobistego i zawodowego. Jeśli odczuwalny jest rozwój osobisty, nie pojawiają się poważne problemy, jakość życia jest zadowalająca, to korzysta z tego również społeczeństwo. Czyja to zasługa? No właśnie. Czynników może być wiele, jednak podstawowy stanowi umiejętność krytycznego myślenia.

Najlepiej myślenia uczyć się od filozofów. A w Lublinie ich nie brakuje. Zamiast uczestniczyć w kolejnym kosztownym szkoleniu, które ma pomóc w tym lub w tamtym, może warto choć raz posłuchać „miłośników mądrości”, a nawet zadać im pytanie, na które do tej pory nikt nam nie odpowiedział.

„Krytyczne myślenie” i jego znaczenie w życiu społecznym, osobistym i zawodowym będzie tematem 58. Tygodnia Filozoficznego, który potrwa od 7 do10 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zbliżający się Tydzień Filozoficzny to aż 4 dni obrad, 9 wykładów plenarnych, sesja studencko-doktorancka i 3 debaty. To szczególny moment dla filozofii KUL, gdyż w tym roku przypada 70. rocznica powstania tego wydziału.

- Tradycją tygodni filozoficznych organizowanych przez wydział, na którym przez ponad 25 lat pracował ks. prof. Karol Wojtyła, jest stworzenie okazji do dyskusji nad najważniejszymi problemami filozoficznymi, także w odniesieniu do nauk społecznych i szczegółowych, teologii i religii - informuje dr hab. Monika Walczak, dziekan Wydziału Filozofii KUL.

W ramach 58. Tygodnia Filozoficznego odbędzie się debata z udziałem prof. Ireneusza Ziemińskiego, zatytułowana: „Chrześcijaństwo. Czy naprawdę mamy kryzys?”. Debata oksfordzka, która ma być przykładem krytycznego myślenia. Ostatniego dnia obrad odbędzie się konferencja naukowa „Kultura logiczna”, poświęcona zmarłemu przed 30 laty ks. prof. Stanisławowi Kamińskiemu, wybitnemu metodologowi, filozofowi nauki i filozofowi teologii, logikowi i semiotykowi.

Wszystkie tegoroczne wykłady będą transmitowane online i udostępniane za pośrednictwem strony: www.kul.pl/tydzien.filozoficzny.

Temat ubiegłorocznego Tygodnia Filozoficznego brzmiał: „Antropologia na rozdrożu”. Pojawiły się pytania o pochodzenie człowieka w ramach debaty o ewolucjonizmie i kreacjonizmie. Naukowcy poruszyli również temat nieśmiertelności duszy ludzkiej. Ciekawie wyglądała dyskusja dotycząca miejsca człowieka we współczesnej kulturze. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna frekwencja będzie równie wysoka, jak przed rokiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy