Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Co mówi Duch Kościołowi?

- Kościół jest firmowym znakiem Ducha Świętego. A wspólnotę współczesnych uczniów tworzą tak różniący się między sobą ludzie, pełniąc różne funkcje i realizując odrębne powołania. W tej różnorodności jednoczy nas jeden Pan - mówił kaznodzieja podczas liturgii.

Uroczystości odpustowe w kościele rektoralnym pod wezwaniem Ducha Świętego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie rozpoczęły się Mszą św. w wigilię Zesłania Ducha Świętego i czuwaniem, które poprowadził ks. Piotr Drozd, wicerektor kościoła. Całość zakończyła radosna agapa.

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego wspólnota wiernych miała okazję do modlitwy na licznych Mszach św. i uczestnictwa w Sumie odpustowej.

Ks. Rafał Pastwa w homiliach głoszonych przez całą niedzielę podkreślał znaczenie różnorodności w Kościele, która w żaden sposób nie może się stać jednakowością.

– Jesteśmy wezwani przez Ducha Świętego, by stanowić przy całej różnorodności jeden organizm Kościoła, a nie po to, by go rozczłonkowywać. Duch posłany wierzącym wzywa nas do wrażliwości na los sióstr i braci, wzywa nas do tego, by być aktywnym i kreatywnym człowiekiem. Zamiast narzekać na otaczający świat, lepiej się zastanowić, czy my, chrześcijanie, nie skoncentrowaliśmy się wyłącznie na perspektywie doczesnej, zapominając o tym, że nasz cel znajduje się daleko poza widocznym horyzontem – mówił. Nawiązując do myśli ks. prof. Tomáša Halíka, zwrócił uwagę na „wyblaknięcie kultury eschatologicznej”, co prowadzi do poważnych konsekwencji kulturowych.

– Tylko ci, którzy wyraźnie odróżniają doraźny stan Kościoła od niebieskiego Jeruzalem, nie ulegną pokusie triumfalizmu. Jeżeli odrzucimy perspektywę eschatologiczną, to możemy doprowadzić do powstania religii wojującej i niewiele mającej wspólnego z tolerancją. Dotyczy to zarówno wspólnot kościelnych, jak i świeckich. Nie da się zbudować raju na ziemi. Nie da się również budować autentycznej wspólnoty w oparciu o hasła i deklaracje, ale wyłącznie o Ewangelię. Paraklet przypomina nam naukę Jezusa Chrystusa, w której naczelne miejsce zajmują osoby wykluczone – podsumował. Zachęcił jednocześnie, by nie ograniczać działania Ducha, także w wymiarze przyjmowania nauki i gestów papieża Franciszka, który jest autentycznym świadkiem Ewangelii. 

Na centralne uroczystości przybyli duchowni reprezentujący kościoły, zgromadzenia zakonne i parafie w śródmieściu. Obecny był również ks. prał. Adam Lewandowski, dziekan i proboszcz parafii archikatedralnej w Lublinie, oraz ks. prał. Franciszek Przytuła, wieloletni kanclerz kurii metropolitalnej.

Ks. Stanisław Sieczka, rektor kościoła Świętego Ducha w Lublinie, dziękował wiernym za wspólną modlitwę, za inicjatywy oraz za obecność każdego dnia. Dziękował również duchownym, którzy uczestniczyli w modlitwie przy ołtarzu, oraz tym, którzy posługiwali w konfesjonale.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy