Nowy numer 13/2024 Archiwum

Promocja w czasach Euro i ŚDM

W Lublinie zapadła cisza po meczu z Portugalią. Ale wszyscy okazują wdzięczność naszym piłkarzom za fantastyczne emocje. Przed nami, już niebawem festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia oraz Światowe Dni Młodzieży. To również sprawdzian dla organizatorów i sztabów promocyjnych.

Zdaniem dr Anny Sugier-Szeregi młodzi ludzie oczekują krótkich, jednoznacznych  komunikatów, posługują się częściej obrazem niż słowem. - Zamiast wywodów wolą przypowieści. Stąd ewangelizacja młodych ludzi w formach tradycyjnego listu pasterskiego kompletnie do nich nie trafia – wyjaśnia specjalistka z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL.

Jej zdaniem Ewangelia to kapitalna propozycja na bolączki współczesnego świata. Jezus nazywał rzeczy po imieniu, mówił ludziom, co z ich postępowaniem jest nie tak, co powinni zrobić, by być szczęśliwymi, ale nie żądał za to zapłaty. Nie opakowywał wymagających treści w piękne slogany, nie był nachalny jak dzisiejsi sprzedawcy. Współczesny człowiek potrzebuje też nazywania rzeczy po imieniu, co nie jest równoznaczne z potępianiem jego osoby – tłumaczy specjalistka od komunikacji społecznej.

Według dr Sugier-Szeregi za mało w procesie promocji ŚDM jest osobistych świadectw wiary i relacji z Chrystusem. - Jezus z Nazaretu głosił Dobrą Nowinę dając świadectwo swoim  życiem i pokazując wyjątkowy kontakt z Bogiem – dodaje.

20 lipca na Lubelszczyznę dotrą pierwsi pielgrzymi z zagranicy, którzy na terenie archidiecezji spędzą czas przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem. 23 lipca z parafii, w których będą zakwaterowani – dotrą do Lublina na święto „Arena Młodych” i wraz z rówieśnikami z naszego regionu będą się modlić i dobrze bawić.

Natomiast 22 lipca wieczorem, z inicjatywy prezydenta Lublina, marszałka województwa i metropolity lubelskiego zorganizowany zostanie koncert Zespołu Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej oraz legendarnego zespołu Mazowsze.

– Koncert jest symbolicznym prezentem dla mieszkańców miasta ale także gości Światowych Dni Młodzieży. W tym dniu chcemy umożliwić spotkanie Lublinian, pielgrzymów i uczestników Światowych Dni Młodzieży, a pretekstem do tego ma być wyjątkowy koncert wizytówki lublina, Zespołu Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej oraz legendarnego zespołu Mazowsze, które wspólnie zaprezentują program przybliżający polską kulturę i tradycje – informuje Joanna Bobowska z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

- Od początku przygotowań do diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży staramy się wpierać lubelską kurię w tym procesie. Wspólnie dążymy do tego, żeby nasi goście dobrze czuli się w Lublinie i byli tu bezpieczni. Jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie. Niemniej jednak rozumiemy, że ostatnie wydarzenia na świecie mogą utrudniać podjecie decyzji o udziale w tym wydarzeniu. Wierzymy jednak, że program „Areny Młodych” zaowocuje frekwencyjnym sukcesem – precyzuje Joanna Bobowska.

Jak podkreśla dr Anna Sugier-Szerega, mistrzostwa piłkarskie wprost wpisują się w reguły rywalizacji i związanej z nią zabawy. Światowe Dni Młodzieży są natomiast wydarzeniem skoncentrowanym wokół osoby Jezusa Chrystusa, który nadal od strony wymagań jest radykalny, idzie pod prąd, nie ma nic z poprawności politycznej.  - Jezus poniósł ofiarę życia dla wszystkich. Osoby, które chcą Go naśladować też stają w opozycji do świata, stają w dobrych zawodach jak sportowcy. Ich nagrodą nie jest jednak tylko medal czy kontrakt reklamowy ale życie wieczne. Nie należy się więc dziwić, że święto młodych cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż Euro 2016. Może do promocji ŚDM warto byłoby zaprosić piłkarzy, których głos i świadectwo gwarantują dotarcie do milionów odbiorców w całej Europie. I wtedy Euro 2016 posłużyłoby dobrej Bożej sprawie – tłumaczy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy