Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mistrzowie polskiej mowy z Lublina

Akademia Mistrzów Mowy Polskiej przyznała pięć nominacji w plebiscycie o tytuł "Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej". W gronie nominowanych znalazły się m.in. Akademia Teatralna w Warszawie i PWST w Krakowie oraz DDK "Czuby Południowe" i DDK "Węglin".

Dwa wyróżnione przez Akademię Mistrzów Mowy lubelskie domy kultury od początków swego istnienia prowadzą "Warsztaty Słowa”. Kierują nimi Dorota Lesiak i Mateusz Nowak. 

Dorobek warsztatów to ponad osiemdziesiąt nagród i wyróżnień zdobytych przez ich uczestników na konkursach recytatorskich o randze międzynarodowej, ogólnopolskiej i lokalnej. Uczestnicy warsztatów są również laureatami stypendiów oraz nagród Prezydenta Miasta Lublin i Marszałka Województwa Lubelskiego.

W warsztatach wzięło udział kilkudziesięciu recytatorów w każdym wieku – dzieci, młodzież szkolna, studenci, dorośli i młodzież. Instruktorzy zajęć sztuki recytacji i mówienia artystycznego uczyli się nie tylko od swoich instruktorów: Anny Paluch i Haliny Tomaszewskiej-Kornackiej, ale również od autorytetów w dziedzinie sztuki żywego słowa: Beaty Fudalej, Jarosława Gajewskiego, Józefy Jamróz-Zając, Ireny Jun, Bogusława Kierca, Grażyny Matyszkiewicz, Barbary Michałowskiej-Rozhin, Moniki Rasiewicz.

Praca warsztatowa oparta jest głównie na idei i praktyce Mieczysława Kotlarczyka, opisywanej przez niego za pomocą trzech głównych zagadnień: dykcja – ekspresja – magia. W pracy na dykcją wykorzystywane są głównie materiały warsztatowe opracowane przez Bogumiłę Toczyską i Mieczysławę Walczak-Deleżyńską.

Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej to wyróżnienie przyznawane od 2011 r. przez członków Akademii Mistrzów, skupiającej laureatów wszystkich edycji programu Mistrz Mowy Polskiej. Nagroda ta przyznawana jest placówkom, inicjatywom lub instytucjom mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców językowych. Swoje wyróżnienie – tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi – przyznaje również publiczność w głosowaniu ogólnopolskim.

Głosowanie trwa do 16 września br. Na Dzielnicowy Dom Kultury "Czuby Południowe" oraz Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" głosować można wysyłając SMS o treści: TYP.KUZNIA.DDK pod numer 73480 lub za pomocą strony internetowej: http://www.mistrzmowy.pl/glosowanie/. 

DDK „Węglin” na kulturalnej mapie Lublina pojawił się dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców dzielnicy Węglin Północny. Drzwi nowej, miejskiej instytucji oficjalnie otwarto 2 października 2011 roku. Oferta instytucji skoncentrowana jest wokół trzech osi: edukacja artystyczna dzieci i młodzieży, cykle prezentujące interesujące zjawiska teatralne, muzyczne, sztukę współczesną oraz działania aktywizujące kulturalnie i animujące mieszkańców. 

Placówka tworzy atrakcyjną ofertę edukacji artystycznej dla osób w każdym wieku, prezentuje dokonania twórców, promuje talenty, buduje program twórczego spędzania wolnego czasu. Przy tworzeniu oferty kulturalnej współpracuje ze społecznością lokalną. W swojej ofercie ma kilkadziesiąt form warsztatowych i kilkanaście cykli tematycznych. W 2016 roku DDK „Węglin” obchodzi 5-lecie swojej działalności. Instytucji powierzono zadanie utworzenia Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe”, który rozpoczął działalność w październiku 2015 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy