Nowy numer 13/2024 Archiwum

Abp Budzik ustanowił 15 nowych ewangelizatorów

Są w tym gronie diakoni, klerycy oraz osoby świeckie. W Niedzielę Chrztu Pańskiego metropolita lubelski posłał nowych ewangelizatorów, którzy dołączyli do projektu "Źródło".

Po raz kolejny na wspólne dziękczynienie modlitewne i radosne świętowanie, także w postaci agapy, zaprosił ewangelizatorów uczestniczących w projekcie ks. Michał Zybała, koordynator ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej Inicjatywa Ewangelizacyjna "Przystanek Jezus w Lublinie".

Podczas Mszy św. abp Stanisław Budzik podziękował za niemal 3-letnie dzieło nowej ewangelizacji, które jest realizowane w archidiecezji.

"Zadanie, którego się podejmujemy, to odpowiedź na apel Jana Pawła II, który wzywał nas do ewangelizacji, potem wezwanie to potwierdził Benedykt XVI, a teraz papież Franciszek. Nie można być biernym, gdy tylu ludzi żyje bez Chrystusa. Dzisiejsza Ewangelia znakomicie wyjaśnia sprawę, mówiąc: »Starajcie się wpierw o pozyskanie królestwa Bożego, a wszystko inne będzie wam przydane«" - mówił 2 marca 2014 r. do ewangelizatorów abp Budzik, posyłając ich do wszystkich parafii w diecezji. Pierwsza, która przeżyła rekolekcje adresowane do dorosłych i młodzieży, była parafia katedralna.

- Nie chodzi o to, byśmy w Kościele próbowali dogonić świat poprzez używanie nowoczesnych metod, technik i form w głoszeniu Ewangelii. Raczej należy ożywić to, co już w Kościele mamy. Czyli jeśli głosimy Chrystusa, to powinniśmy to robić z wiarą. Jeśli sprawujemy liturgię lub uczestniczymy w niej, to z wiarą. Nie trzeba szukać nowych rzeczy. Nowa ewangelizacja nie oznacza czegoś nowatorskiego. Jan Paweł II powiedział, że nowa ewangelizacja ma być nowa w środkach wyrazu, ale też w gorliwości. Wydaje mi się, że tej gorliwości zazwyczaj nam brakuje - i duchownym, i świeckim. Nowość ewangelizacji ma zatem polegać na tym, że będę korzystał z tego, co zawsze było dostępne w Kościele, ale z nową gorliwością. Szukamy skutecznych form i technik dotarcia do drugiego człowieka. Ale tym, co nawraca człowieka, jest słowo Boże. Według mnie, głównym problemem ewangelizacji nie jest kwestia metod, tylko treści. Jest wiele osób, które chciałyby przepowiadać Ewangelię, mają gorliwość, ale nie wiedzą, co mówić. Podczas trwania rekolekcji "Źródło" ludzie są poruszeni atmosferą, obecnością świeckich ewangelizatorów. Jeżeli ktoś przychodzi po zakończonych rekolekcjach i mówi nam o swojej przemianie, to wiemy, że ona dokonała się przez słowo Boże, a nie poprzez multimedia - podkreśla ks. Zybała.

Rekolekcje podzielone są na 4 dni, z których każdy ma swój temat wiodący. Rozpoczynają się w czwartek, a kończą w niedzielę uroczystą Mszą św. i modlitwą o wylanie darów Ducha Świętego. Natomiast w sobotni wieczór do każdej parafii objętej rekolekcjami przybywa kopia Krzyża Trybunalskiego z umieszczonymi w nim relikwiami Krzyża Świętego. Przed relikwiami wierni się modlą, odnawiając osobisty akt wiary w Jezusa Chrystusa. Krzyż pozostaje w każdej parafii przez tydzień. W tym czasie, zgodnie z planem duszpasterskim, trwają nabożeństwa i spotkania modlitewne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy