Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Program Nocy Kultury od lat naszpikowany jest wydarzeniami związanymi ze sztuką w przestrzeni miejskiej

Program Nocy Kultury od lat naszpikowany jest wydarzeniami związanymi ze sztuką w przestrzeni miejskiej. Nie inaczej będzie w roku obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin. Noc Kultury w Lublinie już w sobotę 3 czerwca.

Artyści stworzą niezwykłe prace inspirując się historią i dziedzictwem miasta. Bramy, skwery i place staną się świetlistymi instalacjami, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców. Czego nie można pominąć? Podpowiadamy!

Lampiony na Krakowskim Przedmieściu

Wielu uczestników Nocy Kultury rozpoczyna swoją podróż właśnie od deptaka na Krakowskim Przedmieściu. Tam w domowy klimat wprowadzi nas aranżacja ulicznych lamp wykonana przez kooperatywę Atak Spawacza i duet artystyczny Stare Szyje. Na latarniach miejskich zobaczymy kolorowe, zabawne abażury w rozmiarze XXL, które równie dobrze (w normalnych rozmiarach) mogłyby zdobić lampki nocne i stoliki kawowe w naszych domach.

Hydrozagadka – wieża ciśnień 2017

To instalacja artystyczna, której ciężko będzie nie zauważyć nawet z bardzo daleka. Przewyższająca kamienice, 22 metrowa wieża, należącym niegdyś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, wyrośnie po 70 latach nieobecności na Placu Wolności. Jak na budynek związany z historią wodociągów przystało, instalacja zostanie obciążona zbiornikami z wodą o ciężarze 30 ton!

Gry Uliczne na ul. Jezuickiej

Zaraz za Bramą Krakowską koniecznie trzeba skręcić w ulicę Jezuicką, gdzie znajdziemy Gry Uliczne. Ta instalacja artystyczna wykonana przez Niezależną Grupę Projektową Piękno Panie to swoisty tor przeszkód, który przypomni nam dzieciństwo i podwórkowe gry w gumę czy klasy. Jedno jest pewne – nie przejdziemy tą ulicą obojętnie.

Floral i Zielona Herbatka

Podobnie będzie w pobliżu Bramy Rybnej gdzie zobaczymy Floral. To wielobarwna instalacja z żywych kwiatów i liści. Użyte rośliny szczelnie pokryją 40 metrów kwadratowych ściany wewnątrz bramy, stając się jedynym w swoim rodzaju „żywym muralem”.

Obojętnie nie przejdziemy też ulicą Grodzką koło BA! LONÓW Jarosława Koziary i Łapacza Snów Małgorzaty Wasilek i Wiktorii Bryczkowskiej oraz ulicą Archidiakońską, gdzie podziwiać będziemy mogli Wycinanki z Lasu autorstwa Anny Fuszary. Warto też obejrzeć wystawę Dachy Starego Miasta, na którą składają się zdjęcia Mirosława NORDYKA Jurczuka. Wykonane są one z poziomu dachów, dzięki czemu ich odbiorca może poczuć się jak na spacerze po szczytach lubelskich kamienic.

Efekt motyli pod Zamkiem

Ulicą Grodzką zmierzamy prosto na schody Lubelskiego Zamku. Tam zostaniemy oczarowani Efektem motyli. Tysiące kolorowych owadów autorstwa zafascynowanej sztuką origami Kat Grudzień, stworzy magiczny trakt prowadzący do zamkowych wrót. Podziwiać ten motyli efekt będziemy mogli odpoczywając na plenerowych kanapach specjalnie dopasowanych kształtem do schodów.

Stworzenie świata na ul. Furmańskiej

Od Zamku już naprawdę blisko do ulicy Furmańskiej. Jednym z jej filarów będzie projekt Tzim Tzum realizowany przez Francoisa Monneta i Isabel Barthelemy (Francja), którzy zaprojektują i wykonają kilkanaście wielkoformatowych ryb, ptaków i rybo-ptaków – lampionów z wikliny i papieru. Największy osiągnie rozmiar ponad 4 metrów długości! Na jednym z nich będzie wyświetlana animacja, a z kolejnego usłyszymy niezwykły utwór – Hamelachim (Melodia Aniołów), skomponowany przez Horowitza, Widzącego z Lublina i nagrany specjalnie na Noc Kultury. Artyści z Vichy pracują nad instalacją w przestrzeni lubelskiej Galerii Gala wraz ze studentami Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczami kierunku Florystyka ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych pod kierunkiem Pawła Adamca.

Na Furmańskiej znajdziemy też Historie z gliny, czyli ceramiczne kamieniczki lampiony, gigantyczne Kokony, wykonane ze sznurów i kleju, a w bezpośrednim sąsiedztwie, na ulicy Cyruliczej, zobaczymy instalację W gąszczu chrząszczy, składającą się z pięciu dużych rzeźb.

Na cały program festiwalu składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. koncerty, wystawy sztuki, spektakle teatralne, kino i warsztaty. Harmonogram wydarzenia na www.nockultury.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy