Nowy numer 13/2024 Archiwum

Gdy dziecko umiera

Co roku w Polsce około 40 tysięcy kobiet doznaje poronienia, 2 tysiące dzieci rodzi się martwych, a kolejne kilka tysięcy, na skutek chorób i nieszczęśliwych wypadków, nie dożywa pełnoletności. 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.

W Lublinie ten dzień obchodzony będzie już po raz dziewiąty. - W kościele pw. Św. Ducha, przy ul. Krakowskie Przedmieście o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci jeszcze w łonie matki, tuż po narodzinach, ale także za tych, którzy swoje dzieci stracili wiele lat po narodzeniu - wyjaśnia Katarzyna Klimek reprezentująca grupę Rodzice Dzieci Utraconych.

W czasie Eucharystii rodzice będą mogli symbolicznie oddać swoje zmarłe dzieci Bogu, a po Mszy św. uczestniczyć w spotkaniu. - To będzie czas, by porozmawiać z psychologiem, podzielić się swoim doświadczeniem, albo zwyczajnie tylko wypić herbatę i razem pobyć - informuje K. Klimek. 

Co roku Dzień Dziecka Utraconego gromadzi wiele rodzin, matek, ojców, którzy w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka. - Obserwuję, że z roku na rok na tych Mszach św. ale także na Eucharystiach, które odprawiane są od listopada do czerwca w każdą pierwszą sobotę miesiąca, pojawiają się ludzie starsi. Kobiety, które dawno temu straciły swoje dzieci. Wtedy te dzieci były nazywane tylko płodem. Nikt im wcześniej nie powiedział, że one żyją w niebie, i że to są ich dzieci. 

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzona została także internetowa Księga Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Księga jest dostępna na stronie www.rodzicepostracie.lublin.pl. Od 8 października księga jest także wyłożona w kościele pw. Świętego Ducha w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście, aby rodzice mogli wpisywać imiona swoich zmarłych dzieci.

W Lublinie od jakiegoś czasu trwają także prace związane z przygotowaniem i budową pomnika Dziecka Utraconego. - Na pewno stanie on na cmentarzu na Majdanku - informuje Katarzyna Klimek. - Będzie to też miejsce symbolicznego pochówku dzieci nienarodzonych. 

Historie rodziców, którzy stracili swoje dzieci opisywaliśmy jakiś czas temu na naszych stronach internetowych. Zachęcamy do ponownego przeczytania niezwykle wzruszających świadectw. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy