Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pokaż swoich bliskich, bohaterów naszej niepodległości!

Zwykli ludzie, twórcy wolnej Polski. Opowieści rodzinne – to niezwykły konkurs Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Pokaż swoich bliskich, bohaterów naszej niepodległości!   Muzeum Lubelskie w Lublinie - Historia to nie tylko ta bardzo odległa przeszłość, która nas nie dotyczy. Bohaterami dawnych wydarzeń byli również nasi bliscy – dziadkowie, babcie czy pradziadkowie. Nic tak nie zainteresuje dziecka, jak opowieść o tym, że jego prapradziadek był ułanem i jeździł na koniu, a prababcia była sanitariuszką w oddziale partyzanckim. Najlepszy film nie zastąpi ciekawej opowieści rodzinnej związanej z wydarzeniami z przeszłości Polski. Tego typu historie umacniają więzi rodzinne, a najmłodsi czerpią z nich ważne treści patriotyczne – informują organizatorzy.

Jednak patriotyzm to również działalność naukowa, artystyczna, literacka, muzyczna, to odkrycia naukowe, to codzienna praca na rzecz lokalnej społeczności, praca we własnym sadzie, polu, przedsiębiorstwie. Dlatego warto pokazać swoich przodków od tej strony – jako twórców niepodległości. - Do udziału w konkursie „Zwykli ludzie – twórcy wolnej Polski. Opowieści rodzinne” zapraszamy dzieci i młodzież do lat 16. wraz z rodzinami. Jego celem jest zapoznanie się z historią Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz zachęcenie uczestników do pogłębiania znajomości dziejów własnej rodziny – wyjaśniają pomysłodawcy.

Pokaż swoich bliskich, bohaterów naszej niepodległości!   18.05.1935 r. pogrzeb marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Przed katedrą wawelską przemawia prezydent Ignacy Mościcki Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie Tematem pracy konkursowej są opowieści rodzinne związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski, których świadkami lub uczestnikami byli członkowie rodziny bądź przodkowie autora pracy od czasu I wojny światowej, aż po okres komunizmu, stan wojenny i rok 1989 – precyzują organizatorzy.

Praca konkursowa może przybrać formę plastyczną (kronika) lub audiowizualną (film w formie wywiadu lub opowieści członków rodziny). Zgłoszenia do 1 czerwca 2018 roku!

Szczegółowe informacje w Dziale Edukacji Muzeum Lubelskiego w Lublinie i pod numerem tel. 81 537 96 15. Regulamin konkursu TU.

Ponadto zapraszamy na wystawę „Czas na Niepodległą” która została otwarta całkiem niedawno i będzie czynna do 7 lipca. Na ekspozycji zaprezentowane zostały malarstwo oraz grafika obrazujące długą i ofiarną drogę Polaków do wolności. Nie brakuje dzieł znanych i wybitnych malarzy: Michała Stachowicza, Aleksandra Orłowskiego, Juliusza Kossaka, Januarego Suchodolskiego, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Kotsisa, Artura Grottgera, Jana Matejki, Adama Chmielowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Jana Styki, Jana Rembowskiego, Leopolda Gottlieba, Wojciecha i Jerzego Kossaków. Ekspozycja liczy ok. 400 eksponatów, które pochodzą z kilkunastu polskich muzeów, m.in. Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, muzeów narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Muzeum Warszawy, muzeów okręgowych: w Toruniu, Radomiu, Rzeszowie oraz z Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy