„Codzienność z autyzmem” to tytuł praktycznej konferencji dla rodziców i nie tylko. Organizuje ją w najbliższą sobotę lubelska fundacja „Dantis”. Z wykładem wystąpi również dr n. med. Bożena Śpila, specjalistka od autyzmu, której tekst w formie poradnika publikujemy poniżej.
Dziecko w Polsce dostaje wg kalendarza szczepień w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia 26 dawek różnych szczepionek, co stanowi średnią zaliczaną do najwyższych na świecie.
Konieczne jest zatem jak najwcześniejsze wyodrębnienie dzieci z objawami z grupy ryzyka autyzmu i zastosowanie już przed 2 rokiem życia oddziaływań profilaktycznych i leczniczych dla tej grupy.
Terapie dla autyzmu dzielą się na oddziaływania w postaci metod wczesnego wspomagania rozwoju – pedagogiczne, logopedyczne i behawioralne oraz leczenie biomedyczne i rehabilitację. Zaleca się ocenę neurologa, gastrologa i psychiatry, ewentualnie alergologa. Powinno się wykonać również szereg badan laboratoryjnych oceniających stopień nieprawidłowości metabolicznych organizmu dziecka.
Żmudny wysiłek rodziców i specjalistów może przynieść poprawę funkcjonowania dziecka.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się