Nowy numer 13/2023 Archiwum

Specjalista od historii

Ks. Marek Zahajkiewicz - historyk Kościoła, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Miał 81 lat.

Urodził się 18 lutego 1934 r. w Borysławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1956 r.

Przez długie lata był wykładowcą historii Kościoła w lubelskim seminarium. Jego wykładów słuchały pokolenia kleryków.

Słynął z zamiłowania do Kościoła oraz polskiej kultury i tradycji oraz punktualności. Należał do grona wyróżniających się profesorów w seminarium.

Przez wiele lat kierował Katedrą Historii Kościoła w Średniowieczu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Instytutem Historii Kościoła KUL.

Ks. Marek Zahajkiewicz pracę naukową w Instytucie Historii Kościoła KUL rozpoczął w 1965 roku. - Dwa lata później uzyskał doktorat, w roku 1977 habilitację, w 1992 tytuł profesora. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół zagadnień z zakresu dziejów wewnętrznych kościoła w średniowieczu, działalności duszpasterskiej, życia liturgicznego, rozwoju średniowiecznej teologii, misyjnej działalności Kościoła i tendencji związanych z jego reformą.

Ks. Profesor był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Sztuki Kościelnej, kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu oraz Instytutu Historii Kościoła KUL, a w latach 1985-2006 dyrektorem Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy numer 13/2023

2 kwietnia 2023

Przemyśleć życie

Powinienem być może rozpocząć od utyskiwania na zbyt szybki upływ czasu. Na to, że dopiero co głowy popiołem posypywaliśmy, a już Wielkanoc za pasem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu