– Katolik na razie nie może w 100 proc. powiedzieć, że obchodzi Święto Reformacji – zaznacza ks. Sławomir Pawłowski SAC.
Spotkanie zjednoczyło chrześcijan różnych wyznań
Ks. Rafał Olchawski
Marcin Luter 31 października 1517 roku na drzwiach kościoła w Wittenberdze przybił 95 tez. Wydarzenie to zmieniło oblicze zachodniego Kościoła. Protestanci wspomnienie tego historycznego momentu przeżywają jako Święto Reformacji. Do ewangelicko-augsburskiego kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy przy ul. I Armii Wojska Polskiego w Lublinie do wspólnej modlitwy w dzień wspomnienia wystąpienia Lutra zostali zaproszeni przedstawiciele różnych zborów protestanckich, jak również duchowni i wierni Kościoła Rzymskokatolickiego.
Podzieliło nas
– Luter najpierw chciał zreformować Kościół, nie planował tworzenia czegoś nowego. Jego sprzeciw budziły pewne nadużycia, do których przyznaje się Kościół katolicki. Na przykład przy praktyce odpustów – wielu jego przedstawicieli, przeważnie wędrownych kaznodziejów, przedstawiało doktrynę odpustów w sposób niewłaściwy, niezgodnie z oficjalną nauką Kościoła. Ta kwestia była tylko zapalnikiem – mówi ks. Sławomir Pawłowski SAC, przewodniczący Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.