Stypendyści papieża

Agnieszka Gieroba

publikacja 18.12.2012 13:50

To w Lublinie mieści się dom Fundacji Jana Pawła II z którego korzystają studenci z Europy Środkowo-Wschodniej, stypendyści Fundacji. Od 18 grudnia mogą oni codziennie spotykać się z Janem Pawłem II niemal bezpośrednio. To wszystko za sprawą relikwii Papieża, które do lubelskiego domu przywiózł osobiście kard. Stanisław Dziwisz.

Relikwie Jana Pawła II Relikwie Jana Pawła II
Kardynał Dziwisz ofiarował je dla domu Fundacji w Lublinie
Agnieszka Gieroba/GN

Gdyby nie pomoc Fundacji, studenci, głównie z byłych krajów ZSRR, nie mieliby szans na studia w Polsce. Od czasu powstania programu stypendialnego skorzystało z niego tysiące osób. Obecnie w domu Fundacji w Lublinie mieszka na stałe 120 osób, a kolejnych 20 dojeżdża, kontynuując studia doktoranckie. Z nimi wszystkimi spotkał się kardynał Dziwisz. Osobiście przywiózł on do Lublina relikwie Jana Pawła II, poświęcił obraz Papieża Polaka, który zawisł w kaplicy domowej domu Fundacji, odprawił Mszę świętą i złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Fundacja Jana Pawła II jest watykańską fundacją założoną w 1981 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 1990 roku realizuje ona program stypendialny w Lublinie na rzecz studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. W głównej mierze jest on skierowany do ludzi świeckich, którzy stanowią 90 proc. ogólnej liczby stypendystów. Dom w Lublinie został zbudowany dzięki wielkiej pomocy finansowej Fundacji Connelly z Filadelfii i zaangażowaniu Polonii amerykańskiej. Sam pomysł wybudowania domu zrodził się u ks. dr. hab. Mariana Radwana, sercanina, i to on sprawował nadzór nad jego realizacją. Budowę rozpoczęto w maju 1992 r., a ukończono we wrześniu 1993 r. 13 października 1994 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie domu. Dokonał go ks. abp Szczepan Wesoły, Przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Pierwszym dyrektorem Domu został ks. M. Radwan.

Przy wyborze swoich stypendystów Fundacja Jana Pawła II współdziała bardzo ściśle z odradzającym się Kościołem na Wschodzie. Młodzież, która trafia do Fundacji, jest kierowana przez księży proboszczów i posiada rekomendacje od swoich księży biskupów.

W ostatnich latach zgłasza się corocznie około 100 osób. Z tej grupy Komisja Stypendialna wybiera 30 osób, które kieruje na kurs przygotowawczo-kwalifikacyjny. Trwa on pięć tygodni, a zajęcia prowadzone przez pracowników KUL i Politechniki Lubelskiej obejmują: język polski, przedmiot kierunkowy w zależności od kierunku studiów (matematyka, biologia, wprowadzenie do filozofii, historia, literatura polska) i język angielski lub niemiecki. Celem kursu jest przygotowanie stypendystów do podjęcia studiów; umożliwia im zapoznanie się z polskim słownictwem naukowym, uczy sporządzania notatek, streszczeń czy pisania recenzji. Kurs pozwala także na integrację z nowym środowiskiem i umożliwia lepsze poznanie się przyszłych stypendystów. Zajęcia kończą się egzaminem i w zależności od jego wyników podejmowana jest ostateczna decyzja o przyznaniu stypendium Fundacji Jana Pawła II. Ten dość długi i trudny sposób rekrutacji pozwala jednak wybrać najlepszych i stawiać wysokie wymagania w czasie studiów.