Dla nich wojna się nie skończyła

Agnieszka Gieroba

publikacja 01.03.2013 14:20

Żołnierze wyklęci to bohaterowie, którzy walczyli za niepodległość Polski już po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej. W tamtej rzeczywistości Polski nazywani bandytami, szykanowani i mordowani, uważali, że nie można się poddać. Wolna Polska była celem, za który wielu oddało życie.

Pomnik żołnierzy wyklętych Pomnik żołnierzy wyklętych
Pomnik u zbiegu ulic Jana Pawła II i Filaretów to jedno z miejsc pamięci o żołnierzach wyklętych
Radio Lublin

W Lublinie trwają uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” u zbiegu Filaretów i Jana Pawła II w Lublinie złożono kwiaty i zapalono znicze. W kościele Świętej Rodziny odprawiono Mszę świętą, a w Domu Akcji Katolickiej odbyła się sesja historyczna upamiętniająca tamte wydarzenia. Poczet sztandarowy wystawiła też Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie. – Po latach możemy powiedzieć, że krew naszych ojców nie poszła na marne – mówią potomkowie tych, co polegli za ojczyznę po II wojnie światowej. Cierpienia doznawali nasi ojcowie i nasze rodziny – mówi Adam Broński, syn Zdzisława Brońskiego "Uskoka". – Biłem się o dobre imię ojca w szkole. Kiedy koledzy śmiali się ze mnie i mówili, że mój tata jest na "niedźwiedziach", tłukłem ich na oślep, często przez łzy – wspomina. O 18.00 w Lublinie na placu Litewski odbędzie się marsz pamięci żołnierzy wyklętych.

Także mieszkańcy Kraśnika składają dziś hołd członkom niepodległościowego podziemia zbrojnego. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza święta w kościele rektoralnym pw. Ducha Świętego w intencji pomordowanych, poległych i zmarłych żołnierzy wyklętych. Potem nastąpi przemarsz szlakiem miejsc pamięci spod grobu ks. Stanisława Zielińskiego pod Krzyż Katyński. Władze Kraśnika zachęcają mieszkańców do wywieszenia narodowych flag. Mieszkańcy Kraśnika będą mogli obejrzeć także film pt. "Historia Roja" Jerzego Zalewskiego, 6 marca, w Centrum Kultury i Promocji. Wstęp wolny.

Projekcja filmu, wykład i Msza święta to program puławskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczną się o 16.30 w Młodzieżowym Domu Kultury. Będzie projekcja filmu zatytułowanego "Żołnierze Wyklęci" oraz wykład Sławomira Pacia. O 18.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej odbędzie Msza święta w intencji poległych. Potem nastąpi przemarsz pod krzyż znajdujący się za budynkiem byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Tam o 19.00 odbędzie się Apel Pamięci.