"Przebudzenie" z Pasją

Justyna Jarosińska

publikacja 22.03.2013 22:50

Tym razem nie w parku przyszpitalnym, ale w kaplicy. Misterium Męki Pańskiej odegrali aktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy, prowadzonego przez Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia" w Lublinie.

Pasja Chrystusa odgrywana jest przez podopiecznych stowarzyszenia już od lat Pasja Chrystusa odgrywana jest przez podopiecznych stowarzyszenia już od lat
TB

Teatr "Przebudzenie" działa przy stowarzyszeniu "Misericordia" już od kilkunastu lat. Prowadzi go pedagog Ewa Dudziak. Aktorami, niejednokrotnie także współtwórcami scenariusza i wykonawcami rekwizytów są tutaj ludzie chorzy psychicznie. Angażują się we wszystkie etapy powstawania widowiska – zapraszają na spektakl, są konstruktorami elementów scenografii, współrealizują scenariusz. 

Stowarzyszenie "Misericordia" od ponad 20 lat pomaga osobom zmagającymi się z zaburzeniami psychicznymi. Dociera z pomocą tam, gdzie inni nie chcą, nie mogą lub boją się dotrzeć. "Misericordia" to jeden z pierwszych ośrodków na Lubelszczyźnie oferujący pomoc kompleksową. I to właśnie tutaj na tę pomoc czeka najwięcej potrzebujących.

Ciągle jest zapotrzebowanie na nowe miejsca dla osób z zaburzeniami psychicznymi – mówi ks. Tadeusz Pajurek, prezes stowarzyszenia. I dlatego też środowiskowy dom, który jest miejscem pierwszego kontaktu, cały czas ma osoby oczekujące na przyjęcie.

W ramach stowarzyszenia funkcjonują: Środowiskowy Dom Samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej, świetlica opiekuńcza, klub. W tym roku "Misericordia" planuje otworzyć filię ŚDS, by każdy, kto po zachorowaniu lub po leczeniu szpitalnym szuka wsparcia, mógł właśnie tam podjąć terapię.