Miasteczko z miasteczek

Justyna Jarosińska

publikacja 25.04.2013 15:30

Zakończył się właśnie pierwszy etap projektu "Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie". Pełna koncepcja muzealnego założenia urbanistycznego to 40 obiektów prezentujących dawne budownictwo miasteczkowe.

Fragment miasteczka prowincjonalnego Fragment miasteczka prowincjonalnego
Choć miasteczko jeszcze nie jest w całości ukończone, to chętnych do zwiedzania nie brakuje
Tomasz Burdzanowski

Małe miasteczka były i są istotnym elementem krajobrazu lubelskiego. Szczególnie te oddalone od wielkich aglomeracji. Ciche i malownicze stanowią historyczne i kulturowe dziedzictwo Lubelszczyzny.

"Miasteczko prowincjonalne" to odpowiedź Muzeum Wsi Lubelskiej na wyzwania nowoczesnej turystyki kulturowej. W ramach projektu powstało 11 budynków wraz z zagospodarowaniem terenu, małą architekturą oraz odpowiednią infrastrukturą techniczną.

W pierwszym zrealizowanym już etapie projektu powstała północna część zabudowy obok już istniejących: rzymskokatolickiego zespołu sakralnego i okólnika z Ostrowa Lubelskiego. Przestrzeń została zagospodarowana szachownicowym układem ulic wokół rynku. Wśród budynków odtworzonych lub przeniesionych znalazły się ratusz, kościół z plebanią i cmentarzem, remiza strażacka, areszt, szkoła i typowe domy mieszkańców z lat 30. minionego wieku.

Więcej o muzealnym miasteczku w najbliższym numerze GN.