Dosyć defensywy Kościoła

ks. Rafał Pastwa

publikacja 29.08.2013 17:15

Czy Kościół w Polsce potrafi znaleźć receptę na przemiany dokonujące się we współczesnej kulturze? Na KUL trwają Duszpasterskie Wykłady Akademickie, podczas których naukowcy i duszpasterze poszukują sposobów nowej ewangelizacji w Polsce.

Wielki Kanclerz KUL otwarł tegoroczne DWA Wielki Kanclerz KUL otwarł tegoroczne DWA
Arcybiskup Stanisław Budzik wezwał do radosnego głoszenia Ewangelii
ks. Rafał Pastwa /GN

Duszpasterskie Wykłady Akademickie otworzył abp Stanisław Budzik, wielki kanclerz KUL. Naukowcy wraz z duszpasterzami poszukują dróg i sposobów skutecznej nowej ewangelizacji. Zadbali także, aby prelegenci mieli wystarczająco wysokie kwalifikacje i doświadczenie we wskazywaniu zagrożeń dotykających współczesnego człowieka i sposobów ich przezwyciężenia. Arcybiskup Stanisław Budzik zachęcił obecnych w auli KUL duszpasterzy i naukowców, by wyjść z defensywy, a zacząć głosić radośnie Ewangelię każdemu człowiekowi. Natomiast ks. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ucieszył się, że DWA, odbywając się każdego roku na KUL i podejmując najtrudniejsze tematy, każą szukać także skutecznych rozwiązań. Prelekcje dotyczyły nie tylko analizy krytycznej współczesnych przejawów kultury, ale także podkreślały pozytywne zmiany.

W IV w. cesarz Dioklecjan zabraniał chrześcijanom posiadania Pisma Świętego i świętowania niedzieli. Chrześcijanie bronili tego prawa ze wszystkich sił, ryzykując nawet życiem. Współcześnie nikt nie zabrania wyznawania wiary czy chodzenia do kościoła, ale widać gołym okiem, że ludzie ochrzczeni, także w naszym kraju, odchodzą od praktyki i wiary. Dzieje się to w wyniku różnorodnych przemian, jakie zachodzą na naszych oczach. Oczywiście, chodzi często o systematyczne próby przemiany mentalności społecznej, w celu większych korzyści ekonomicznych. Czynników erozji chrześcijańskiej kultury w Polsce i na całym świecie jest wiele. Niepokojące są zmiany, jakie zachodzą w mentalności Polaków. Przejawia się to w odchodzeniu od świętowania niedzieli, w dowolności wyboru zasad moralnych oraz w braku szacunku wobec życia. Aby przezwyciężyć te niebezpieczne tendencje, potrzeba głoszenia Ewangelii w sposób autentyczny i radosny. Potrzeba też indywidualnego spotkania z człowiekiem.