Centrum Nauki Kopernik w Lublinie

Justyna Jarosińska

publikacja 31.01.2014 07:08

Gry logiczne, eksperymenty ale przede wszystkim dobra zabawa. W Lubelskim Parku Naukowo - Technologicznym od środy trwa wystawa Centrum Nauki Kopernik zatytułowana "Eksperymentuj".

Kula plazmowa jest jedną z najwiekszych atrakcji wystawy Kula plazmowa jest jedną z najwiekszych atrakcji wystawy
Justyna Jarosińska /GN

Wystawa "Eksperymentuj!" to 15 interaktywnych eksponatów, pozwalających samodzielnie prowadzić doświadczenia. Dzięki nim możemy bezpiecznie dotknąć prądu ukrytego w plazmowej kuli, oszukać własne zmysły i spróbować usiąść na wirującym krześle. Po wizycie w objazdowym Centrum Kopernika nie obce będą nam takie określenia jak tablica Galtona, półkule magdeburskie czy zeotrop. Eksperymenty, których każdy może dokonywać sam, służą przede wszystkim, jak informują organizatorzy, zrozumieniu zjawisk naukowych. Wystawa jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców: dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej, młodzieży oraz dorosłych. Oprócz wystawy, w której można uczestniczyć po wcześniejszej rezerwacji za darmo, dla chętnych istniała dziś jeszcze możliwość uczestnictwa w pokazach naukowych bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.  Pracownicy Centrum Nauki Kopernik pokazywali dzieciom zjawiska, które obserwujemy na co dzień, ale zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi. Pokaz w obrazowy, zaciekawiający i zabawny sposób wyjaśniał, dlaczego jesteśmy w stanie oddychać, dlaczego w górach łatwiej o zadyszkę i dlaczego alpiniści nie mogą odpocząć przy szklance mocnej herbaty, a także ile waży powietrze, które jest nad nami. Podczas pokazu muzycznego uczestnicy zaproszeni byli do wspólnego muzykowania i podejścia do tematu muzyki od strony artystycznej jak i fizyczno-akustycznej. 

Wystawa „Eksperymentuj!” jest związana z historią powstania Centrum Nauki Kopernik. Zanim jeszcze powstała nadwiślańska siedziba, Kopernik służył swojej publiczności w całej Polsce podróżując właśnie z wystawą „Eksperymentuj!” i zachęcając do samodzielnego poznawania świata. Wystawa w Lublinie potrwa do 2 lutego.