Małe stópki

Agnieszka Gieroba

publikacja 25.02.2014 11:00

Kamila, Adrian i dwóch Konradów - studenci i uczniowie ze szczecińskiego Bractwa Małych Stópek - spotkali się z uczniami pięciu szkół powiatu świdnickiego, aby - jak sami podkreślali - "mówić o rzeczach najważniejszych, czyli o życiu i śmierci najbardziej bezbronnych, tj. dzieci nienarodzonych".

Spotkanie z uczniami Spotkanie z uczniami
Prelekcje o wartości życia w szkołach okazały się świetnym pomysłem
Małgorzata Rasmus

Starostwo Powiatowe w Świdniku nie boi się promować życia. Kolejny raz zaprosiło uczniów z powiatu świdnickiego do udziału w niezwykłym konkursie. - Tegoroczny konkurs pt. "Od poczęcia – człowiek”. pragniemy zadedykować Janowi Pawłowi II, jako odpowiedź na jego wezwanie zawarte w encyklice „Evangelium vitae”; aby głosić ewangelię życia, służyć jej i ją wysławiać. Postanowiliśmy zaproponować uczniom Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych z terenu powiatu konkurs skupiający się merytorycznie na początkach życia ludzkiego. Naszym założeniem było, aby młodzież nie tylko pobudzać do refleksji i pogłębiania wiedzy merytorycznej, ale też inspirować do podejmowania konkretnych działań na rzecz obrony życia w swoim środowisku. W myśl tychże założeń przygotowaliśmy kategorię multimedialną, literacką i konkretną „działaniową”. Konkurs rozpoczął się 6 stycznia 2014 r. a zakończy 28 lutego 2014 r. Zwieńczeniem konkursu będzie Msza św. z okazji Narodowego Dnia Życia 23 marca 2014 r - mówi Radosław Brzózka Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Świdniku. By promować konkurs zaproszono przedstawicieli Bractwa Małych Stópek ze Szczecina.

Okazuje się, że młodzi ludzie bardzo interesują się tą tematyką. Prezentacja filmów dotyczących rozwoju prenatalnego, możliwość wzięcia do ręki modelu Jasia, symbolizującego pięciotygodniowe nienarodzone dziecko czy przypinki stópek symbolizujących stópki dziesięciotygodniowego nienarodzonego dziecka, było dla większości uczniów nowym i niezwykłym doświadczeniem. Przekazując sobie z rąk do rąk wspomniane symbole uczniowie nie kryli zaciekawienia; niektórzy uśmiechali się, inni przyglądali z niedowierzaniem, a czasem wzruszeniem. Owa metalowa przypinka stópek była też cenną nagrodą za udział w mini konkursie, do którego w żadnej ze szkół nie brakowało chętnych.

Młodzież z uwagą wysłuchała Kamili i Konrada, którzy mówili o Modlitewnym Oknie Życia, o Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i o ciekawych pomysłach na wykorzystanie własnych talentów w służbie obrony życia, podając liczne przykłady takich inicjatyw, zarówno szkolnych, jak i społecznych.

 Uczniowie milkli zupełnie, gdy Adrian, mówiąc o konieczności obrony życia na każdym etapie jego rozwoju, prezentował ludzi niezwykłych, takich jak Gianna Jassen, która przeżyła aborcję, czego skutkiem jest fakt, że cierpi obecnie na dziecięce porażenie mózgowe, Nicka Vujcica, urodzonego bez rąk i nóg, czy chłopca, który urodził się z zespołem Edwardsa. Uczniowie słuchali uważnie także świadectwa Konrada, który mówił o swojej dziesięcioosobowej rodzinie i o bracie, którego mogłoby nie być, gdyby nie upór jego mamy. Te konkretne przykłady wydawały się przemawiać szczególnie mocno do uczniów.