Łamią bariery

Agnieszka Gieroba

publikacja 05.04.2014 10:11

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku są przeglądem teatralnym, podczas którego swoje umiejętności prezentują teatry osób niepełnosprawnych z Polski i zagranicy. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem: "Świat mitów".

Teatr Teatr
Udział w przedstawieniu to znakomita terapia
Agnieszka Gieroba /GN

Hasło przewodnie XXIV Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku - "Świat mitów" - można było odczytać w wystroju sali, kostiumach, piosenkach i zabawach, które pojawiają się podczas przerw. - Wybraliśmy w tym roku mitologię. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że wszystkie spektakle muszą być ściśle związane z tą tematyką. Nie chcemy, aby wybór motywu przewodniego w jakikolwiek sposób ograniczał artystów - mówi Michał Stanowski, szefujący Spotkaniom Artystów Nieprzetartego Szlaku.

To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z ideą, nie chodzi o wybranie najlepszych, ale o pełne radości spotkanie tych wszystkich, którym przez życie iść jest dużo trudniej, a którzy - pomimo tych trudności - ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania. Dzięki temu wydarzeniu przełamane zostają stereotypy, jakoby sztuka (w tym wypadku teatr) była zarezerwowana wyłącznie dla osób pełnosprawnych.

Podczas trzech dni - od piątku do niedzieli - można będzie w Chatce Żaka obejrzeć kilkanaście przedstawień przygotowanych przez różne grupy, w tym gości z Białorusi i Niemiec. Więcej o spotkaniach w kolejnym "Gościu Lubelskim".