Najcenniejsze z relikwii

Agnieszka Gieroba

publikacja 15.09.2014 10:23

Abp Dominik Duka Prymas Czech, prawosławny abp Abel oraz wielu gości z różnych parafii chrześcijańskich uczestniczyło w uroczystościach odpustowych u ojców dominikanów na Starym Mieście w Lublinie.

Nabożeństwo ekumeniczne Nabożeństwo ekumeniczne
Abp Dominik Duka i abp Abel
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Uroczysta Msza święta, procesja z relikwiami Krzyża Świętego oraz nabożeństwo ekumeniczne na placu po Farze odbyły się na Starym Mieście z udziałem licznych wiernych z różnych kościołów chrześcijańskich z Lublina. Obecne relikwie Drzewa Krzyża Świętego to maleńki fragment skradzionych w 1991 roku dużych relikwii.

Obiektem kultu, aż do momentu kradzieży w lutym 1991 r., były tu relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znane jako jedna z trzech największych części krzyża, na którym umierał Jezus Chrystus. Bazylika dysponuje licznymi dokumentami, potwierdzającymi ich autentyczność. Relikwie miały kształt zbliżony do równoramiennego krzyża greckiego. Posiadały liczne zadrapania a także pęknięcie w poprzek, które związano złotym drutem. Przechowywane były w złoconym, srebrnym relikwiarzu o wysokości 105 cm. Podziwiać go można było w barokowej kaplicy rodziny Tyszkiewiczów. Smutny akt świętokradztwa odebrał Dominikanom ich największy skarb. Jednak nie do końca, ponieważ w klasztorze został mały fragment krzyża, który odłamał się podczas zabiegów konserwacyjnych.

Relikwie prawdopodobnie przywiózł z Kijowa dominikanin, biskup Andrzej. Miało to miejsce w 1420 r. Legenda głosi jakoby fragment krzyża wieziono do Krakowa, jednak w Lublinie konie stanęły dęba i nie ruszyły dalej. Od tej pory kościół pw. św. Stanisława stał się miejscem tłumnie odwiedzanym przez pielgrzymów. Po pożarze w 1575 r. relikwie przeniesiono do kaplicy Tyszkiewiczów. W 1819 r. świątynia zagrożona była obsunięciem się ze skarpy. Wszystkie trumny z północnych lochów przeniesiono pod wspomnianą kaplicę. W 1994 r. w trakcie renowacji odkryto w podziemiach szczątki biskupa Andrzeja, uważanego do tej pory za postać legendarną. Kult Świętego Krzyża nadal trwa. Wyraża się on w adoracji relikwii, szczególnych nabożeństw w czasie Wielkiego Postu. W każdy piątek roku odbywa się też droga krzyżowa.

W nocy z 8 na 9 lutego 1991 r. nieznani sprawcy ukradli relikwie Krzyża Drzewa Świętego. Ich miejsce pobytu do dziś jest nieznane.