Pierwszy orszak św. Mikołaja w Lublinie

ks. Rafał Pastwa

publikacja 14.11.2014 08:40

Na czele orszaku będzie szedł Mikołaj. Nie będzie miał na głowie czapki z pomponem lecz mitrę, jak na biskupa przystało. Do tej pory organizatorzy zastanawiają się czy powinien mieć brodę czy też nie. Ma jak najbardziej przypominać prawdziwego Mikołaja.

Pierwszy orszak św. Mikołaja w Lublinie Niebawem pojawią się plakaty zapraszające na orszak św. Mikołaja ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

To będzie pierwszy taki orszak w naszym mieście. Wiadomo już, że 6 grudnia o 10.00 rozpocznie go Msza św. w kościele św. Mikołaja w Lublinie pod przewodnictwem metropolity lubelskiego. Następnie kolorowy pochód wyruszy na ulice miasta, gdzie św. Mikołaj będzie rozdawał prezenty dzieciom przebywającym w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, w Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Domu Dziecka oraz w okolicznych świetlicach. Oczywiście będzie miał do tego pomocników, żeby pochód był płynny. Uczestnicy orszaku przejdą wraz ze św. Mikołajem ulicami: Szkolną. Czwartek, Lubartowską, Obywatelską, Hirszfelda, Chodźki, Gębali, Jaczewskiego, Biernackiego, Sierocą aż pod Ratusz, na Plac Łokietka, gdzie Mikołaj zapali wraz z gospodarzem miasta pierwszą choinkę w mieście.

- To wielkie przedsięwzięcie, ale intuicja mi podpowiada, że weźmie w nim udział kilka tysięcy osób. Biskup Mikołaj to dla mnie ważna postać. Tuż po otrzymaniu nominacji na proboszcza parafii św. Mikołaja w Lublinie wiedziałem, że należy Mikołaja przywrócić chrześcijaństwu, gdyż stał się w ostatnich latach uproszczonym symbolem na potrzeby komercji. To wielkie przedsięwzięcie, dlatego o pomoc w sprawach organizacyjnych i logistycznych poprosiłem ks. Mirosława Ładniaka – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja na „Czwartku”. Wiadomo już, że na uczestników orszaku czeka wiele atrakcji, w tym występ aktorów teatru Panopticum, którzy odegrają w kilku odsłonach prawdziwą historię św. Mikołaja, biskupa Myry.

Ks. Kawałko chwali się wielkim zaangażowanie w przygotowanie orszaku swoich parafian, duchowieństwa, przedstawicieli władz, instytucji, a zwłaszcza sponsorów, którzy fundują paczki dla dzieci. Także każdy z nas może włączyć się przygotowanie takiej paczki dla potrzebujących dzieci. Organizatorzy zbierają słodycze, zabawki i ksiązki edukacyjne.

Prawdziwy Mikołaj urodził się w Patarze, w Azji Mniejszej, około 270 roku. Był biskupem Myry (obecna Turcja). Do tej pory zachowała się część starożytnego miasta, która leży na obrzeżach rolniczego miasteczka Demre. Należy stwierdzić również, że zachowany w Myrze kościół św. Mikołaja pamięta sprawowane przez tego biskupa liturgie i modlitwy, gdyż jego budowa została rozpoczęta na początku IV w. Z życiem świętego związanych jest wiele legend i historii. Wiadomo, że był wrażliwy na potrzeby słabszych i cierpiących niesprawiedliwość. Już niebawem przedstawimy w „Gościu” historię św. Mikołaja wraz z aktualnymi fotografiami Myry i Patary.