W piekle nie ma drzwi

ks. Rafał Pastwa

publikacja 28.11.2014 20:10

Teatralna forma przedstawienia tragicznego losu dziewczyny każe się mocno zastanowić nad codziennymi wyborami. To przedstawienie powinien zobaczyć każdy młody człowiek.

W piekle nie ma drzwi Teatr "Panopticum" ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Dobrze by było, gdyby spektakl „Odlot” zobaczyli dorośli, zwłaszcza rodzice. Opowiada on o losach młodej dziewczyny, narkomanki. - Pewnych problemów nie można pomijać. A wielu młodych ludzi doświadcza zagubienia i tragedii już w młodym wieku. Często błędy młodości mogą zaważyć na całym życiu. Dlatego trzeba pochwalić reżysera i aktorów za podjęcie tego odważnego tematu - powiedziała Małgorzata, obecna na przedstawieniu. - Niekiedy rodzice i nauczyciele żyją w świecie, który jest zupełnie oderwany od świata młodych. Najłatwiej skrytykować i potępić, a najtrudniej kochać. Dla mnie najlepszy był ten fragment spektaklu, który dotyczył właśnie miłości - dodaje Magda.

To rzeczywiście odważna sztuka, dająca do myślenia. Młodzi aktorzy ukazali sytuację absurdu, poplątanych sytuacji i wreszcie piekła, do którego dostaje się główna bohaterka. - Tu nie ma prawdziwych drzwi, są tylko te narysowane kredą na ścianie - słyszymy w jednym z monologów. Wreszcie pada stwierdzenie, że człowiek, który nie jest ogarnięty nałogiem, ma do wyboru setki możliwości - czyli drzwi, które może otwierać, lecz nie wiadomo, czy powinien wchodzić wszędzie.

Szukanie Boga na scenie nie wyglądało banalnie, tak jak pytania, które stawiali aktorzy. Całe przedstawienie odbywało się w atmosferze kameralnej. Wiadomo, że sztuka będzie wystawiana w innych miastach Polski. Mamy nadzieję, że lubelska publiczność będzie miała okazję jeszcze nie raz zobaczyć „Odlot”.

W spektaklu wystąpili: Igor Ciechoński, Diana Grzeszek, Maja Furmaga, Jan Hrynkiewicz oraz Iga Kondraciuk. Przedstawienie wyreżyserował Mieczysław Wojtas.

Wiele ważnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych ma miejsce na małych scenach, w zaciszu domów kultury, w wąskim i kameralnym gronie. Często tak właśnie powstają arcydzieła i tak rodzą się prawdziwi aktorzy. Warto zatem zainteresować się tym, co robi Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.