Powstanie obóz miłosierdzia

ks. Rafał Pastwa

publikacja 09.03.2015 17:48

Już za 500 dni Lublin przyjmie 6 tys. młodych osób z całego świata. Nie przyjadą tu do pracy, ani na studia. Celem ich przybycia będzie chęć umocnienia wiary i udział w największych rekolekcjach. Potem pojadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Powstanie obóz miłosierdzia Członkowie komitetu organizacyjnego ŚDM w Lublinie ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Na pierwszą konferencję prasową dotyczącą przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji lubelskiej zaprosił dziennikarzy komitet organizacyjny.

Przy stole konferencyjnym znaleźli się: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, ks. dr Adam Bab koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej, Maciej Kozak z departamentu programowego oraz Katarzyna Koguciuk.

- Gromadzi nas fakt, że już za 500 dni będziemy przezywać w Polsce Światowe Dni Młodzieży. Po 25 latach to wielkie święto młodych wraca do naszej ojczyzny, do ojczyzny Jana Pawła II, papieża w którego sercu i umyśle narodził się pomysł gromadzenia młodzieży z całego świata. Chciał przez te spotkania powierzać młodym losy Kościoła. On był niedoścignionym duszpasterzem młodzieży - bo ją kochał i jednocześnie od niej wymagał - powiedział abp Stanisław Budzik.

- Światowe Dni Młodzieży będą miały miejsce w Krakowie. Jednak należy pamiętać, że po Wadowicach i Krakowie - Lublin jest trzecim miastem papieskim. To miasto w dużej mierze kształtowało Karola Wojtyłę. Spotkanie młodzieży w Lublinie jest wyzwaniem, ale traktujemy je jako szansę do mobilizacji wewnętrznej i odnowienia gorliwości. Ojciec święty Franciszek od samego początku wzywa nas do misyjnego nawrócenia, podkreślając naszą odpowiedzialność za Kościół - dodał abp Budzik. - Cieszę się, że nowy duszpasterz młodzieży z entuzjazmem podjął zadanie przygotowania ŚDM w archidiecezji. Otacza go grono młodych współpracowników. Mam nadzieję, że przygotowanie tego wydarzenia będzie wielkim ożywieniem duszpasterskim - podsumował metropolita.

ŚDM, które się odbędą za półtora roku, dotyczą nie tylko Krakowa, ale całej Polski. Od 1997 roku ŚDM organizowane są dwuetapowo. Najpierw od 20 do 26 lipca młodzież z całego świata przyjedzie do wszystkich diecezji w Polsce. Będą uczestniczyć w życiu parafii poszczególnych diecezji, by potem pojechać na centralne obchody i spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

- Chcemy przyjąć jako gości w parafiach naszej archidiecezji młodzież z całego świata. Dla nas i dla nich będzie to czas rekolekcji. Powstanie obóz miłosierdzia, gdyż wiąże się to z hasłem przewodnim „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Cała Polska została podzielona na poszczególne miejsca biblijne. My związani jesteśmy z wydarzeniem, które dotyczy Abrahama, którego Bóg odwiedził pod dębami Mamre - wyjaśnia ks. dr Adam Bab, duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej.

- Młodzi liczą, że czas pobytu u nas będzie traktowany jako rekolekcje. Goście z zagranicy chcą doświadczyć w Polsce największej liczby śladów św. Jana Pawła II. Tu w Lublinie tych miejsc jest bardzo dużo. Szczególną rolę odegra KUL, ale nie jako muzeum, w którym wykładał Karol Wojtyła – lecz jako miejsce dawania świadectwa wiary - tłumaczy ks. Bab. - Oczywiście będą też inne spotkania o charakterze rekreacyjnym po to, by młodzi mogli poznać polską tradycję, kuchnię, zwyczaje i religijność. Będzie też duży koncert ewangelizacyjny połączony ze świadectwem wiary - dodał duszpasterz.

- Chcemy naszych gości zaprosić do wspólnego przeżywania czasu. Zwłaszcza chodzi o dobre przygotowanie parafii, które przyjmą młodzież. Nie chcemy się dzielić na gości i gospodarzy, tylko tworzyć Kościół radosny, który cieszy się tym wszystkim, co nas łączy. Na pierwszym miejscu będzie wiara, tak entuzjastycznie przeżywana przez młodzież - podsumował ks. koordynator.

Dokładnie 13 marca do Światowych Dni Młodzieży 2016 pozostanie już tylko 500 dni. Z tej okazji wolontariusze ŚDM naszej diecezji przygotowują specjalne wydarzenie. Od godziny 12.00 na ulicach Lublina, pomiędzy kościołem św. Ducha a kościołem Garnizonowym, będzie można spotkać młodych ludzi działających na rzecz Światowych Dni Młodzieży. Rozpoznać ich będzie można po flagach z logiem ŚDM. Będą rozdawać ulotki oraz udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania na temat tego wydarzenia.