Papież Franciszek w lubelskiej katedrze

rp

publikacja 20.05.2015 16:45

Lublin przez wielu nazywany jest „Jerozolimą Północy”. Dlatego nie dziwi fakt, że wizyta papieża Franciszka w Izraelu, udokumentowana na fotografiach - trafiła także do tego miasta.

Papież Franciszek w lubelskiej katedrze Otwarcie wystawy z pobytu papieża w Ziemi Świętej ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, i abp Stanisław Budzik otworzyli wystawę fotograficzną, która jest zapisem pielgrzymki ojca świętego Franciszka do Izraela. Jak pamiętamy, papież odwiedził święte miejsca w maju 2014 r.

- To jest bardzo symboliczne, że otwieramy te wystawę w Lublinie. To wystawa zdjęć papieża Franciszka, na rok przed jego wizyta w Polsce. Lublin to również ważne miejsce w dialogu chrześcijańsko-żydowskim - powiedziała Anna Azari.

- To już druga taka wystawa w katedrze lubelskiej. Jak powiedział mi ks. abp Budzik pierwsza dotyczyła pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Świętej. Mam nadzieję, że dialog miedzy Watykanem a Izraelem pozwoli na kontynuowanie tego typu spotkań i wystawa - dodała.

- Najważniejszym elementem tej wystawy jest to, że stanowi ona kontynuację dialogu religii i tradycji dwóch narodów, które wyznają wiarę w jednego Boga - podsumowała pani ambasador.

- Nasze miasto było określane niegdyś jako „Jerozolima Królestwa Polskiego” - powiedział podczas otwarcia wystawy abp S. Budzik. Wspominał spotkanie z byłym prezydentem Izraela delegacji polskiego episkopatu dzień po wyborze na papieża kard. Bergoglio.

- Prezydent Peres odniósł się bardzo życzliwie do tego wyboru i niemal natychmiast zaprosił papieża Franciszka do Izraela. Uzasadnił to tym, że dzisiaj świat potrzebuje autorytetów religijnych i moralnych bo autorytety polityczne dzielą ludzi - wspominał metropolita.

Głos zabrał również bp Mieczysław Cisło, który w KEP pełni funkcję Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Na otwarciu wystawy obecni byli przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Lublinie oraz członkowie parafii i zwiedzający katedrę. Obecny był również ks. inf. Grzegorz Pawłowski.

Wystawę można oglądać codziennie w godzinach otwarcia katedry.