Wielki pożar Lublina

rp

publikacja 03.06.2015 09:50

Procesja organizowana przez dominikanów w rocznicę ocalenia miasta to nie przypadek. Gdy wybuchł pożar 2 czerwca 1719 r., zakonnicy zorganizowali ulicami miasta procesję z relikwiami Krzyża Świętego. Mimo upału zebrały się chmury i spadł ulewny deszcz.

Wielki pożar Lublina Procesja upamiętniająca modlitewny pochód z 1719 r. Tomasz Rytych /Foto Gość

- Dzisiaj patrzymy na to z perspektywy czasu. Ale ten wielki ogień strawił dużą część miasta. Trzeba dziękować za ocalenie i pamiętać o rocznicach takich jak ta. Cuda się przecież zdarzają. Aczkolwiek moja córka, która  była ze mną na procesji pierwszy raz - nieco się bała tego dymu i ognia - opowiada Grażyna z Lublina.

2 czerwca 1719 r. na przedmieściach Lublina wybuchł wielki pożar. Zapalił się słomiany dach jednego z domów żydowskich. Ogień szybko się rozprzestrzeniał. Jednak miasto na wzgórzu ocalało.

W bazylice o. dominikanów znajduje się obraz zatytułowany „Pożar Lublina w 1917 roku”. Płotno przeszło gruntowna renowację, stanowi dziś atrakcję dla zwiedzających. Jest eksponowane również w dniu rocznicy ocalenia miasta.

- Mieszkańcy dawnego Lublina przezywali w tym dniu trwogę, my się dość dobrze bawimy, jednak nie jest to tania rozrywka - bo jest tu prawdziwa historia. Idziemy po śladach naszych przodków, możemy wczuć się w ich lęk, trwogę i wiarę - mówią Agnieszka i Łukasz.

Tradycyjnie w rocznicę wielkiego pożaru odbył się happening opowiadający o tamtych wydarzeniach. Wśród dymu, ognia i blasku pochodni uczestnicy happeningu wyruszyli śladem procesji uwiecznionej właśnie na sławnym obrazie, który dokładnie przedstawia szlak procesji.  

Uroczystość rozpoczęła się w bazylice o. dominikanów na Starym Mieście. Przedstawiono historię klasztoru i świętych relikwii. Nie zabrakło również opowieści o obrazie „Pożar Lublina w 1719r.” Potem uczestnicy wyruszyli na szlak procesji. Były również pokazy ognia by przybliżyć atmosferę wspominanych dni. Całość uświetnił pokaz Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”, na uczestników czekały również smakowite placki według przepisu mieszczki Jadwigi.

Organizatorami wydarzenia byli: Lubelska Trasa Podziemna, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie i Restauracja 16 Stołów.