Chrystus jest ubogim, chorym i prześladowanym

ag

publikacja 04.06.2015 12:00

Głównej procesji, z katedry lubelskiej na pl. Litewski, przewodniczył abp Stanisław Budzik.

Boże Ciało Boże Ciało
Procesja eucharystyczna ulicami Lublina
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W głównej procesji Bożego Ciała oraz Eucharystii na pl. Litewskim uczestniczyli liczni wierni, władze samorządowe, senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i organizacji.

Abp Budzik w homilii podkreślał, że Chrystus  jest Chlebem dającym życie wieczne. - Obchodzimy dziś jedną z najważniejszych uroczystości Kościoła. Wychodzimy na ulice i place, by pokazać światu największy skarb Kościoła - Chrystusa, który stał się człowiekiem, aby być razem z nami, który stał się Chlebem, aby być w nas i z nas uczynić świątynię swojego Ducha - mówił metropolita. Pytał też, jak wielki musi być człowiek, skoro sam Bóg zamieszkał w nim. - Bóg pragnie z nami przebywać. To jest Jego radością. W tabernakulum czeka na nas dzień i noc. Zaprasza, by - przechodząc obok kościoła - wejść na rozmowę z Nim - zachęcał abp Stanisław.

Arcybiskup mówił też o znaczeniu Mszy św. - Eucharystia to ofiara zbawienia, kiedy to Chrystus daje nam swoje Ciało i Krew. One umacniają nas, byśmy zaczerpnęli sił do dawania świadectwa naszej wiary. Eucharystia to dar, zadatek przyszłej chwały, jaka nas czeka, Eucharystia wzywa nas do budowania wspólnoty, łączy nas z naszymi braćmi i siostrami. Nie może kochać Boga ten, kto nie miłuje drugiego człowieka. To Chrystus jest w tym słabym, chorym głodnym, prześladowanym. Eucharystia posyła nas z misją do człowieka i świata. Sam Chrystus mówi: "Idźcie i dajcie mi świadectwo" - podkreślał abp Budzik.

Przywołał też słowa św. Jana Pawła II, który w jednym ze swoich przemówień przypomniał, że uczestników procesji nazywano w pierwszych wiekach "niosącymi Boga". To z Nim szli w życie, do pracy i rodzin. Zwrócił też uwagę słowa papieża Franciszka, który każdego z nas pyta o relacje, jakie istnieją między uczestnictwem w Eucharystii a naszym życiem. Czy udział we Mszy św. pozwala nam odczuć, że ludzie wokół są rzeczywiście naszymi braćmi i siostrami, czy pobudza nas, by wyjść do ubogich i chorych, czy pomaga nam dostrzec w ludziach cierpiącego Chrystusa? Drugie papieskie pytanie dotyczy przebaczenia - czy rzeczywiście jesteśmy zdolni do przebaczenia różnych win? Każdy powinien sobie na nie odpowiedzieć.

Kończąc homilię, abp Stanisław podkreślił, że Eucharystia sprawowana jest na historycznym pl. Litewskim. - Wyszliśmy z Chrystusem na ulice Lublina, aby wobec wszystkich świadczyć o Nowym Przymierzu, o Bogu, który jest w nas, który przemienia nasze życie. Czy rzeczywiście dajemy takie świadectwo?