Rodzina świętego papieża

Justyna Jarosińska

publikacja 09.06.2015 14:20

W naszej archidiecezji jest kilkanaście szkół noszących imię św. Jana Pawła II, kształcących dzieci i młodzież na różnych poziomach. Dziś po raz ósmy przedstawiciele tychże szkół, spotkali się na corocznym zjeździe, który tym razem odbył się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W konkursie wiedzy o Janie Pawle II wzięły udział szkoły z całej archidiecezji W konkursie wiedzy o Janie Pawle II wzięły udział szkoły z całej archidiecezji
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Rodzina Szkół Jana Pawła II w naszej archidiecezji została powołana  przez abp Józefa Życińskiego w 2008 r. Pierwszy zjazd  odbył się w Stróży. Asystentem szkół noszących imię Jana Pawła II wyznaczony został wtedy ks. kanonik Ryszard Jurak. Od tego momentu co roku przedstawiciele szkół noszących imię świętego papieża, spotykają się, by dzielić się doświadczeniami w pracy z młodymi oraz propagować nauczanie Jana Pawła II.

Dzisiejszy zjazd rozpoczął wykład ks. prof. Andrzeja Szostka, który mówił o Janie Pawle II jako obrońcy najsłabszych  - Chcę podkreślić, że wrażliwość Jana Pawła II na najsłabszych, poczęła się znacznie wcześniej niż on został papieżem - mówił ks. profesor -  Ja miałem to szczęście, że znałem Jana Pawła II najpierw jako arcybiskupa, potem kardynała i w końcu papieża. Wiele razy o różnych sprawach rozmawialiśmy, nigdy nie mówił jednak o swoich dobrych uczynkach a bardzo często, także już jako papież, ujmował się za tymi najsłabszymi. Szczególnie wiele żarliwej uwagi poświęcał nienarodzonym dzieciom - zauważał były rektor KUL.

Zjazd w tym roku połączony był z rozstrzygnięciem konkursu wiedzy o Janie Pawle II organizowanym  przez lubelską Szkołę Podstawową nr 51. - Gromadzimy się tu reprezentując różne instytucje, ale wszystkich nas łączy jedno chcemy propagować nauczanie Jana Pawła II- mówiła Marianna Olszańska dyrektor SP 51 im. Jana Pawła II w Lublinie - Szkoła zazwyczaj czyni to poprzez konkursy wiedzy. Nasza szkoła od momentu kiedy uzyskała imię Jana Pawła II, co roku organizuje konkursy papieskie dla szkół lubelskich i szkół noszących imię Jana Pawła II z całej archidiecezji lubelskiej - podkreślała dyrektor Olszańska - Od 2007 r. są to konkursy z kolejnych papieskich pielgrzymek do ojczyzny.

W tegorocznej edycji konkursu zatytułowanego "Pielgrzymi szlak Jana Pawła II - VII Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny", uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: w konkursie wiedzy oraz w konkursie na grę planszową. Uczniowie przystąpili do konkursu także w dwóch grupach wiekowych - uczniowie szkół podstawowych oraz uczniowie gimnazjum. Komisja konkursowa wyłoniła dziewięciu finalistów w kategorii konkurs wiedzy, oraz dwa zespoły uczniowskie w kategorii gry planszowe.

Nagrody wyróżnionym uczniom wręczali Ewa Dumkiewicz - Sprawka dyrektor Wydziału Oświaty, lubelski kurator Krzysztof Babisz, ks. prof. Andrzej Szostek oraz ks. Tadeusz Pajurek dyrektor Centrum Jana Pawła II. - Lublin przejął szkoły w 1994 r. Dziś dumna jestem z tego, że w tym czasie wiele spośród szkół ubiegało się o nadanie imienia, i równocześnie dumna  jestem, że mamy w Lublinie nie jedną, ale kilka szkół noszących imię Jana Pawła II - mówiła Ewa Dumkiewicz - Sprawka - To jest  gwarancja wspaniałej pracy wychowawczej - dodała. - W dzisiejszych czasach nie ma nic ważniejszego od wychowania młodego człowieka. Dyrektor Dumkiewicz podkreślała także rangę corocznych konkursów organizowanych przez SP 51 oraz zwracała uwagę na program wychowawczy oparty na wybranych myślach Jana Pawła II w Zespole Szkół nr 5 w Lublinie, w Gimnazjum nr 15 oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im Jana Pawła II.

Uroczystość zakończyła Msza św. w kościele akademickim.