Skok cywilizacyjny kraśnickich kanoników

ks. Rafał Pastwa

publikacja 14.06.2015 09:35

To niezwykły kościół na mapie Lubelszczyzny. Podczas prac renowacyjnych odkryto zadziwiające skarby. Umieszczono je w nowym muzeum.

Skok cywilizacyjny kraśnickich kanoników Abp S. Wielgus przewodniczył liturgii i poświęcił muzeum Andrzej Maj

Prace renowacyjne i konserwatorskie w najstarszym kraśnickim kościele rozpoczął ks. dr Jerzy Zamorski, proboszcz parafii. Przy współpracy z częścią zaangażowanych parafian zorganizował zespół specjalistów, którzy krok po kroku odkrywali bogactwo historii oraz to, co zachowało się w podziemiach.

W nowym muzeum znalazły się naczynia liturgiczne i domowe. Przedmioty kultu i dawne stroje. Parafianie oraz turyści i pielgrzymi będą mogli obejrzeć zbiory w wybrane dni tygodnia, kiedy muzeum będzie otwarte.

Muzeum pobłogosławił abp senior prof. Stanisław Wielgus, który sprawował liturgię w kościele Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.

Zanim otwarto muzeum, odbyła się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona roli i znaczeniu kanoników regularnych w rozwoju Kraśnika i regionu.

- Pomysł zorganizowania konferencji naukowej na temat naszej świątyni, odkryć i samych kanoników regularnych zrodził się w środowiskach naukowych w całym kraju. Ks. prof. Kazimierz Łatak podkreślił, że chętnych do udziału w konferencji było tak wielu, że trzeba było dokonać selekcji - tłumaczy ks. Zamorski.

- Z Kraśnikiem musiał mieć związek św. Stanisław Kazimierczyk, wybitny kanonik regularny. Rola tego zgromadzenia w kształtowaniu kultury, religijności i rozwoju Kraśnika była ogromna - dodaje.

Skok cywilizacyjny kraśnickich kanoników   Ks. dr Jerzy Zamorski i Witold Karpiński w nowym muzeum parafialnym ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Ta konferencja jest ważna dla mieszkańców Kraśnika i parafian. W ich świadomości zaistniały odkrycia dokonane przez zespół architektów, archeologów, geologów i historyków sztuki - tłumaczy Stanisław Gołub..

- Teraz będzie można zobaczyć te najwspanialsze dzieła sztuki w muzeum parafialnym. Spopularyzuje to również kościół w Kraśniku, który jest wyjątkową budowlą z czerwonej cegły i białego piaskowca. To jedna z nielicznych przebudowanych świątyń gotyckich - tłumaczy archeolog.

Z wykładami i prelekcjami wystąpili m.in.: ks. dr hab. Włodzimierz Bielak, ks. dr hab. Piotr Szczur, dr Irena Makarczyk, ks. dr Jerzy Zamorski, mgr Renata Karpińska, dr Ewa Zielińska, dr Halina Mandecka i mgr Stanisław Gołub.

W Mszy św. i otwarciu muzeum parafialnego uczestniczyli m.in: Wojciech Wilk - wojewoda lubelski Krzysztof Babisz - lubelski kurator oświaty oraz Andrzej Maj - starosta kraśnicki. Byli również obecni przedstawiciele Urzędu Miasta w Kraśniku.

Organizatorami konferencji byli:: Katedra Historii Kościoła w Starożytności i Średniowieczu KUL, Instytut Nauk Historycznych UKSW, Starostwo Powiatowe w Kraśniku i parafia Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.

Kościół po raz pierwszy został odnotowany w 1327 r. w spisie dziesięciny papieskiej. W 1377 r. właścicielem miasta został Dymitr Gorajski herbu Korczak. W 1403 r. król Władysław Jagiełło zatwierdził darowiznę wsi Rzeczyca na rzecz Kościoła. Rozbudowa kościoła i wzrost jego znaczenia związany jest z fundacją klasztoru i sprowadzeniem do Kraśnika kanoników regularnych św. Augustyna. Fundacji dokonał Jan Tęczyński. Był to rok 1461. Świątynia otrzymała patronat NMP Wniebowziętej.