35 lat temu zastrajkowali kolejarze

jj

publikacja 19.07.2015 17:15

Od 8 do 24 lipca 1980 r. fala strajków i protestów pracowniczych, objęła ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie. Bezpośrednią przyczyną ich wybuchu była podwyżka cen kilku artykułów mięsnych, wprowadzana sukcesywnie w bufetach i stołówkach zakładowych.

Piotr Duda podkreślił wagę strajków lubelskich kolejarzy Piotr Duda podkreślił wagę strajków lubelskich kolejarzy
Justyna Jarosińska /Foto Gość

8 VII 1980  w WSK PZL Świdnik zastrajkowali pracownicy. Trzy dni później 11 lipca 1980 podpisano w WSK PZL porozumienie strajkujących z władzami. Jednak już tego samego dnia rozpoczął się trwający do 14 lipca strajk, który objął największy zakład w regionie: FSC w Lublinie. 16 lipca w Lokomotywowni Pozaklasowej PKP Lublin rozpoczął się strajk kolejarzy, który w kolejnych dniach objął cały Węzeł PKP Lublin i trwał do 19 lipca.

Strajki w Lublinie przybrały charakter strajku powszechnego. Strajkowało prawie 80 zakładów, m.in. PKP, MPK, Przedsiębiorstwo Transportu Handlu Wewnętrznego (zaopatrzenie sklepów). Miasto zostało sparaliżowane. 

Dziś, w rocznicę zakończenia strajków kolejarzy w Lublinie, na terenie PKP Lublin odprawiono uroczystą Mszę św. a przybyły na wydarzenia przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, podkreślał wagę strajków lubelskich kolejarzy. 

- Te wydarzenia to była nasza Droga Krzyżowa ku wolności - mówił przewodniczący - Droga usłana bólem, cierpieniem i śmiercią. Jedną ze stacji był właśnie strajk kolejarzy w Lublinie. To wy nie patrząc na represję powiedzieliście dosyć. Wasza determinacja, wasz upór i wasza odwaga, przelała się na cały kraj. Solidarność rodziła się  w wielu miastach Polski, ale były takie punkty jak ten tutaj, który promieniował na późniejsze podpisanie porozumień szczecińskich, gdańskich, katowickich a w konsekwencji powstanie Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego "Solidarność" – zauważył Piotr Duda.

Dzisiejsze obchody były także okazją do wspólnego rodzinnego świętowania wszystkich mieszkańców Lublina. Do późnych godzin popołudniowych trwał festyn rodzinny w Ogrodzie Saskim z licznymi atrakcjami i zabawami dla dzieci. 

Przed nami w ramach obchodów Lubelskiego Lipca jeszcze w najbliższy wtorek i środę spotkanie z grami planszowymi w Lubelskim Centrum Gier Historycznych i nauka m.in. gry "W Zakładzie. Lubelski Lipiec '80"