Śmierć na obrzeżach Lublina

rp

publikacja 22.07.2015 09:25

W obozie założonym przez Niemców na obrzeżach Lublina jesienią 1941 roku śmierć poniosło prawie 80 tysięcy ludzi.

Śmierć na obrzeżach Lublina Niemcy odbierali dzieciom lalki, a dorosłym klucze od ich domów ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie trwała od marca 1944 roku. W lipcu na Majdanku pozostawało jeszcze blisko tysiąc byłych żołnierzy Armii Czerwonej i półtora tysiąca chłopów z lubelskich wsi aresztowanych w ostatnich dniach czerwca 1944 roku.

Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła w godzinach popołudniowych 22 lipca.

Około 800 osób wyprowadzono z Majdanka pod eskortą funkcjonariuszy SS i po kilkudniowym marszu załadowano w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz.

Następnego dnia rano, w niedzielę, 23 lipca, z Majdanka wyszli niestrzeżeni przez nikogo chłopi. Wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu kilka godzin później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin.

22 lipca mija 71. rocznica likwidacji KL Lublin. W obozie, założonym przez Niemców na obrzeżach Lublina jesienią 1941 roku, śmierć poniosło prawie 80 tysięcy ludzi. To właśnie ich upamiętnimy, składając kwiaty pod Pomnikiem-Bramą.

Ceremonia organizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku rozpocznie się o godzinie 13.00. Pół godziny później jej uczestnicy będą mieli okazję poznać historię KL Lublin.

O 13.30 odbędzie się bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji muzealnej. Tematem przewodnim oprowadzania będzie „Ewakuacja obozu oczami świadka Jerzego Kwiatkowskiego”. Jerzy Kwiatkowski trafił na Majdanek 26 marca 1943 roku z więzienia na Pawiaku. 22 lipca 1944 roku ewakuowano go do KL Auschwitz, a następnie skierowano do Sachsenhausen. Swoje obozowe przeżycia opisał w wydanym po wojnie pamiętniku „485 dni na Majdanku”.  Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy dokonać rezerwacji telefonicznej (81 710 28 33).