Symbole miłości

Justyna Jarosińska

publikacja 21.08.2015 21:46

Tuż przed godz. 18 do Garbowa, w którym trwa Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej, przybyły znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż przekazany młodym przez papieża Jana Pawła 31 lat temu oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Przybycie znaków ŚDM to wyjątkowe wydarzenie podczas tegorcznego SMAL Przybycie znaków ŚDM to wyjątkowe wydarzenie podczas tegorcznego SMAL
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Młodzież uczestnicząca w SMAL na znaki ŚDM czekała zgromadzona na placu przed garbowskim ośrodkiem zdrowia. To właśnie tam specjalnie oznakowane auto przywiozło krzyż i ikonę, które rozpoczynają dziś peregrynację po naszej diecezji.

Znaki ŚDM młodzi wraz z mieszkańcami Garbowa ponieśli procesyjnie do kościoła, przechodząc przez cztery symboliczne bramy ustawione po drodze. Były to bramy: wiary, nadziei, miłości i świętości.

W trakcie procesji znaki ŚDM nieśli po kolei przedstawiciele różnych wspólnot, a na końcu młodzi powołani do służby Bogu.  Krzyż wraz z ikoną ustawiony został tuż przy ołtarzu w garbowskim kościele.

- Z radością witamy Krzyż Światowych Dni Młodzieży na naszej lubelskiej ziemi - podkreślał w trakcie Mszy św. ks. abp Stanisław Budzik. - To stąd, z Garbowa wyrusza na pielgrzymkę po naszej diecezji, jako znak zbawienia i odkupienia, jako wołanie o miłość, która zapomina o sobie i otwiera się na drugich.  

Ks. arcybiskup wskazał także na tabliczkę zawieszoną na krzyżu, na której znajdują się wypisane w sześciu językach słowa jakie święty papież powiedział 31 lat temu przekazując młodym całego świata ten krzyż. - Ten niezwykły, prosty drewniany krzyż naznaczony bliznami, przekazany został wam drodzy młodzi, byście ludziom dzisiejszego świata nieśli go i byście mówili, że warto żyć dla miłości - zaznaczał ks. abp Budzik. 

Drewniany krzyż nazywany dziś Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego, młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. 

Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszyły kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży. To właśnie oni poprosili by papież przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec Święty spełnił ich prośbę i w Niedzielę Zmartwychwstania powierzył i krzyż Roku Świętego. To wydarzenie było zarówno początkiem wędrówki krzyża po całym świecie, ale też zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży. 

Od 14.kwietnia 2014 krzyż wraz z ikoną Maryi pielgrzymuje po polskich diecezjach przygotowując Polskę na Światowe Dni Młodzieży. 

Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani,  który należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech, po raz pierwszy na ŚDM pojawił się w 2000 r. kiedy to kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.

W 2003 r. Jan Paweł II powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie, zachęcając młodych, by przez Maryję jeszcze bardziej zbliżali się do Jezusa. 

Znaki ŚDM pozostaną w Garbowie do jutra. Po południu powitane zostaną w Puławach.