Nagroda dla Fundacji Niepodległości

jj

publikacja 12.09.2015 11:58

Podczas gali na jubileuszowym XXV Forum Ekonomicznym w Krynicy, Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości odebrał "Nagrodę Forum Ekonomicznego w Krynicy dla Organizacji Pozarządowej w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2014".

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest największym i najważniejszym spotkaniem liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej Forum Ekonomiczne w Krynicy jest największym i najważniejszym spotkaniem liderów świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej
Lucyna Omieczyńska

Fundacja Niepodległości powstała w Lublinie w 2004 roku. Założyło ją grono przyjaciół, którzy w drugiej połowie lat 80. XX wieku aktywnie działali w ówczesnych organizacjach opozycyjnych, głównie Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

Głównym statutowym celem Fundacji Niepodległości jest zachowanie i upowszechnienie dziedzictwa polskiej historii i kultury, z położeniem szczególnego nacisku na dzieje Lubelszczyzny i Kresów.

Kapituła przyznająca Nagrodę Forum Ekonomicznego w Krynicy doceniła sposób realizowania tych zadań przez Fundacji Niepodległości.

- Fundacja Niepodległości realizuje swoje zadania na wielu płaszczyznach. Wydobywa z cienia wydarzenia i ludzi, którzy podjęli działania, by Polska stała się krajem wolnym i niepodległym - mówił Przemysław Omieczyński odbierając nagrodę - Zachowuje relacje, dokumenty oraz zdjęcia świadków i uczestników ważnych historycznych wydarzeń. Przedstawia również świadectwa pamięci historycznej w piśmie „Kwarta” - dodał. 

Prezes Omieczyński podkreślił także, że Fundacja angażuje się w duże ogólnopolskie projekty oraz lokalne działania, wspierając upamiętnienie bohaterów naszej wspólnej historii. - Zwracamy się również do młodego pokolenia i proponujemy nowoczesne formy przekazu - rekonstrukcje historyczne, filmy, płyty, koncerty rockowe.

Fundacja działa też poza granicami naszego kraju, realizuje np. prace konserwatorskie zabytkowych obiektów kultury w Krzemieńcu i Drohobyczu. Latem tego roku duża grupa lubelskiej młodzieży i wolontariuszy spędziła kilka tygodni na wędrownym obozie porządkując polskie cmentarze na Wołyniu. - Wszystkie te działania prowadzimy w głębokim przekonianiu, że pamięć buduje tożsamość - podkreślił Omieczyński.