40 lat "Szczygiełków"

jj

publikacja 18.09.2015 23:34

Witold i Danuta Danielewiczowie od czterech dekad prowadzą jedyny w Polsce dziecięcy chór śpiewający muzykę dawną. W tym roku małżonkowie świętują jubileusz swojej pracy artystycznej.

Po uroczystej Mszy św. odbył się koncert "In Te Domine Speravi" Po uroczystej Mszy św. odbył się koncert "In Te Domine Speravi"
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Z okazji jubileuszu zespołu do Polski przyjechały chóry z Niemiec i Meksyku, by wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Szczygiełki i świat". 

Msza św. dziękczynna za 40 lat pracy artystycznej państwa Danielewiczów twórców dziecięcego chóru "Szczygiełki", odprawiona w uroczystość św. Stanisława Kostki, była najważniejszym elementem świętowania.

Uczestniczyli w niej zarówno obecni jak i byli chórzyści, a także miłośnicy muzyki wykonywanej przez poniatowski chór. 

- Ich występy zachwycają nie tylko ucho i serce, ale cieszą także i oko przez wielobarwne stroje współgrające z utworami - przyznał w czasie homilii abp Stanisław Budzik. - Podziwiamy ogromny dorobek artystyczny państwa Danielewiczów oraz ich chórzystów i muzyków.

W ciągu 40 lat chóry Witolda i Danuty Danielewiczów wykonały ponad 3 tys. koncertów w Polsce i zagranicą. Ponad 100 razy wyjeżdżały do wszystkich krajów Europy, ale także do Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady i Ekwadoru.

Edukację muzyczną odbyło przez ten czas ok 4 tys. dzieci i młodzieży. - Gratuluję wam z całego serca tych wspaniałych osiągnięć - mówił arcybiskup. -  Dziękujemy wam za to, że tak pięknie reprezentujecie w Polsce i na świecie Poniatową i Lubelszczyznę, a także naszą archidiecezję. Pamiętajcie, że Bóg powołuje was do wielkich i pięknych rzeczy tak jak powoływał patrona dzisiejszego dnia. 

Dziecięcy chór "Szczygiełki" został założony w 1975 roku przez muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów w Poniatowej. Początkowo zespół liczył ok. 30 członków, z biegiem lat rozrastał się i dziś do chóru należy ok. 300 dziewcząt i chłopców w wieku od 4 do 18 lat.

Młodzi adepci muzyki umieszczani są w różnych grupach chóralnych o nazwie "Szczygiełki", w zależności od predyspozycji i umiejętności muzycznych. Chóry te śpiewają utwory komponowane przez kompozytorów polskich i obcych na przestrzeni od XIV w. do współczesności.