Współczesny patriotyzm

rp

publikacja 10.11.2015 18:00

Dla młodych patriotyzm jest związany z pamięcią o historii kraju, osobach i faktach. Ale jednocześnie wykracza poza samo uczestnictwo w apelach i akademiach patriotycznych na placach i skwerach.

Współczesny patriotyzm Uczennice XXIII LO w Lublinie uważają się za patriotki ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Zdaniem młodzieży z XXIII LO im. Nauczycieli tajnego Nauczania w Lublinie, patriotyzm to miłość do własnego kraju, szacunek do jego mieszkańców, obcokrajowców i samego siebie, to również ciężka praca i pomnażanie wiedzy oraz kultury – by Polska miała również dobry wizerunek za granicą.

Młodzi podkreślają, że patriotą się nie zostaje poprzez okrzyki na placach i ulicach ani przez marsze o przedziwnych hasłach. – Patriotami nie są ci, którzy nawołują do niechęci wobec obcokrajowców. Nie zostaje się patriotą nawet poprzez samo składanie wieńców i kwiatów na pomnikach osób zasłużonych i poległych dla ojczyzny. Patriotą się jest poprzez szacunek i uznanie wobec własnego kraju, a to złożoność wiedzy – także historycznej, kultury i otwartego patrzenia w przyszłość przy poszanowaniu tradycji. To także uczciwość na co dzień, czyli nawet segregowanie śmieci czy troska o czystość na klatce schodowej – tłumaczy Michał, jeden z uczniów.

 – Patriotyzm to dla mnie forma miłości i wdzięczności do mojej ojczyzny – miejsca, w którym się urodziłam. To też poczucie dumy, bo jestem dumną Polką, choć wiem, że wiele osób żyje w oparciu o stereotypy, próbując coś udowodnić za wszelką cenę. Tymczasem jesteśmy wspaniałym narodem – mówi Weronika Orzechowska z klasy drugiej.

Zdaniem licealistki, wielu młodych ludzi – ale nie tylko – nadal nie ma wystarczającej wiedzy na temat historii własnego kraju i nie jest zainteresowanych tym tematem. – Najwięcej zależy od nauczyciela w szkole, jeśli to człowiek ogromnej wiedzy i pasji – to uczeń pokocha historię i sam będzie szukał pogłębienia wiedzy. W przeciwnym wypadku będzie korzystał z sensacyjnych i niesprawdzonych informacji w prasie – dodaje.

Magdalena Kozdroń również uważa siebie za patriotkę. – Kocham swój kraj i byłabym w stanie dla niego poświęcić wszystko. Nawet jeśli dostrzegam wady, to akceptuję je, ale staram się swoją postawą zmieniać rzeczywistość wokół mnie. Nie akceptuję, gdy ktoś mówi złe rzeczy bez pokrycia o swoim kraju, w towarzystwie staram się reagować na takie zachowanie – mówi .

Kinga Oroń patriotyzm utożsamia z troską o dobry wizerunek Polski i Polaków, z ciężką i uczciwą pracą. – Kiedy przychodzę przygotowana na zajęcia do szkoły, gdy się pilnie uczę i udzielam społecznie – to jest to dla mnie patriotyzm - podkreśla. Uczennica dodaje, że patriotyzm zaczyna się w umyśle i dobrze się dzieje, gdy młody człowiek ma wsparcie ze strony odpowiedzialnych osób.