Student - istota potrzebująca

rp

publikacja 07.12.2015 10:00

Przychodzą do niego zazwyczaj ze sprawami, które dotyczą ich toku studiów. Przynoszą wszelkiego rodzaju odwołania od decyzji dziekańskich, łącznie z tymi najbardziej ekstremalnymi - dotyczącymi skreślenia z listy studentów.

Student - istota potrzebująca Dr hab. Krzysztof Narecki, prorektor KUL ds. studenckich ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Najczęściej jednak odwiedzają jego gabinet w związku ze sprawami bytowymi. Chodzi o stypendia i wsparcie finansowe. Do jego gabinetu pukają także organizacje studenckie, zwłaszcza samorząd - konsultując wszelkie bieżące działania oraz budżet.

- Chciałbym widzieć naszych studentów w roli dobrych ambasadorów uczelni. By przyczyniali się do zaistnienia wartości podzielanych przez nasz uniwersytet w przestrzeni publicznej. Dobry absolwent to ten, który w każdym miejscu pracy reprezentuje to, czego doświadczył na uczelni – mówi dr hab. Krzysztof Narecki, prorektor KUL ds. studenckich.

- Dostrzegamy nowe wyzwania. Uczelnia musi się zmieniać i dostosowywać do warunków, jakie w polskiej rzeczywistości zastajemy. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, otwieramy nowe kierunki studiów, poszerzamy obszary naukowe i oddziaływania edukacyjne. Dowodem może być chociażby biotechnologia wykładana u nas w języku angielskim – tłumaczy prorektor Narecki.

Lubelskie uniwersytety i uczelnie wyższe borykają się od pewnego czasu ze spadkiem liczby kandydatów na studia. KUL próbuje szukać odpowiednich rozwiązań, które będą skuteczne w obecnej sytuacji kulturowej.

- Od kilku lat odnotowujemy niewielki, ale jednak spadek liczby kandydatów. Niemniej jednak nasze działania zmierzają do tego, aby ten spadek liczby studentów był jak najmniej odczuwalny. Pozyskujemy również studentów z zagranicy. Nawiązujemy kontakty z wieloma krajami: Chinami, Nigerią, Ukrainą i Białorusią. Ważne jest, by kształtować w duchu chrześcijańskim elity intelektualne tych krajów. Przez to możemy mieć ambasadorów na całym świecie - wyjaśnia.

Katolicki Uniwersytet Lubelski dysponuje szeroką gamą stypendiów, także tymi, które są przyznawane studentom już na pierwszym roku. Stanowi to pewnego rodzaju ewenement, ale jest niezwykle pomocne w stawianiu pierwszych kroków. Dobry start dla „pierwszaków” uruchomiło Towarzystwo Naukowe KUL.

Pełna wersja rozmowy z dr. hab. Krzysztofem Nareckim, prorektorem KUL - o bazie stypendialnej oraz o możliwościach jakie oferuje studentom KUL ukaże się już w najnowszym numerze Lubelskiego „Gościa Niedzielnego”.