To był rok

ag

publikacja 01.01.2016 11:58

Wchodząc w nowy 2016 rok, spoglądamy wstecz na stary 2015. Jaki był dla nas w świetle wydarzeń w diecezji i regionie?

Młodzi archidiecezji lubelskiej Młodzi archidiecezji lubelskiej
Czekają na swoich rówieśników z całego świata
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W minionym roku rozpoczęły się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które lipcu 2016 roku odbędą się w Krakowie. Zanim jednak papież i młodzież z całego świata przyjedzie do Krakowa, spędzi tydzień w różnych diecezjach w Polsce także w Lublinie. Przygotowując się do tego wydarzenia gościliśmy w wielu parafiach w diecezji symbole Światowych Dni Młodzieży czyli krzyż i ikonę Matki Bożej. Utworzono też specjalne sztaby, które zajęły się przygotowaniem pobytu gości w naszej diecezji. Wraz z początkiem nowego roku możemy powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowości.

W Kościele był rokiem osób życia konsekrowanego i choć rok kościelny nie pokrywa się ściśle z tym kalendarzowym, znaczna część 2015 roku była dziękczynieniem za powołanie i pracę licznych sióstr, braci i osób życia konsekrowanego.

Osoby życia konsekrowanego   Osoby życia konsekrowanego
Pracują w wielu miejscach naszej archidiecezji
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
W Lublinie w minionym roku powstała szkoła proroków. Każdy ksiądz może się do niej zapisać, a z naszej świeckiej perspektywy rzec można, że powinien się do niej zapisać. - Chodzi o to, byśmy my księża, jako ci, którzy prowadzą ludzi do Boga, spotykali się na modlitwie i prosili o Ducha Świętego. Byśmy byli jednością między sobą, żeby Pan Bóg był rzeczywistym oparciem i byśmy wspólnie interpretowali znaki czasu, którymi są czasem bardzo trudne sprawy i wydarzenia. Jeśli każdy tłumaczy to sobie na własny sposób, mogą rodzić się rozłamy i nieporozumienia. Szkoła ma być więc miejscem wspólnej modlitwy i wspólnego patrzenia - mówi ks. prof. Krzysztof Guzowski jeden z odpowiedzialnych kapłanów za lubelską szkołę proroków.

Wydarzeniem miejskim w minionym roku było otwarcie Aqua Lublin. Jest on ponoć nie tylko najnowocześniejszym ośrodkiem pływackim w naszym mieście, ale także jednym z najnowocześniejszych w całej Polsce. Basen jest atrakcyjny zarówno z zewnątrz jak i w wewnątrz. Zaraz po wejściu, które zostało umiejscowione od strony ul. Lubelskiego Lipca 80’, można przez specjalne okna podziwiać trenujących na olimpijskim basenie sportowców.

Wielkie znaczenie dla naszego regionu może też mieć odkrycie naukowców z KUL, którzy odkryli w kopalni Bogdanka bakterie, które mogą służyć do uzyskania bioplastiku.

Pod koniec 2015 roku zmienił się wojewoda lubelski, którym został Przemysław Czarnek z KUL.