Ochrona życia i reakcja na przestępstwa seksualne

rp

publikacja 20.04.2016 13:20

Na KUL-u odbywa się konferencja: "Kanoniczno-prawna ochrona życia". Prelegenci poruszają problem chrztu dzieci poronionych, dzieci jako ofiar przestępstw seksualnych, duszpasterskich aspektów ochrony życia ludzkiego oraz zakazu eutanazji i prawa do godnej śmierci.

Ochrona życia i reakcja na przestępstwa seksualne Wystąpienie ks. dr. hab. Dariusza Borka ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

- Prawo kanoniczne to nie tylko dyscyplina sakramentów i ustrój hierarchiczny Kościoła, ale również szeroko pojęta ochrona życia ludzkiego - mówi Łukasz Sztolf, wiceprezes studenckiego Koła Naukowego Kanonistów KUL, które jest organizatorem konferencji: „Kanoniczno-prawna ochrona życia”.

Pierwszy panel konferencji organizatorzy poświęcili ochronie życia najmłodszych. Prelegenci zajęli się w tej części problematyką ochrony dzieci nienarodzonych, chrztu dzieci poronionych oraz ochroną małoletnich przed przestępstwami seksualnymi.

Warto zauważyć wykład zatytułowany: „Dziecko, jako ofiara przestępstw w prawie kanonicznym”. Prelegent z UKSW szczegółowo omówił zakres przestępstw w sferze szóstego przykazania, kwestie dotyczące karania sprawców tych przestępstw, przedstawił również proces ewoluowania prawa w tym zakresie.

- Trzeba zaprzeczyć temu, że Kościół nic nie robił i nic nie robi w kwestii przestępstw seksualnych, bo posiada bardziej restrykcyjne przepisy w tej kwestii niż przepisy państwowe, bo prawo kanoniczne bierze pod uwagę jakiekolwiek naruszenia w sferze szóstego przykazania Dekalogu. Kościół od dawna pociągał do odpowiedzialności karnej osoby, które dopuszczały się tego typu nadużyć. Od 2001 r.  do 2010 r. wniesiono aż 3 tys. spraw do Kongregacji Nauki Wiary, która zajęła się ich rozpatrywaniem - mówi ks. dr hab. Dariusz Borek z UKSW.

Okazało się, że rozstrzygnięcia duszpasterskie i terapeutyczne są nieskuteczne dlatego z czasem zastosowano w Kościele środki bardziej rygorystyczne - czyli kary. Stąd zmiany i nowelizacje prawne w 2001 r. Kongregacja chce w ten sposób chronić nie tylko dzieci, ale również małoletnich do 18 roku życia.

- Najwięcej zgłoszonych do Kongregacji przestępstw w sferze szóstego przykazania dotyczy molestowania małoletnich poniżej 18 roku życia. Większość z tych zgłoszonych przypadków dotyczy również relacji homoseksualnych - wyjaśnia ks. dr hab. D. Borek.

Na temat duszpasterskich aspektów ochrony życia ludzkiego na przykładzie archidiecezji lubelskiej mówił podczas konferencji ks. dr Tadeusz Pajurek. Zwrócił uwagę na organizowany każdego roku „Marsz dla życia i rodziny” i na działalność duszpasterstwa rodzin, które nadzoruje wydział duszpasterski kurii metropolitalnej. Podkreślił znaczenie istnienia „Domu samotnej matki” przy ul. Chmielewskiego w Lublinie oraz pomoc, jaką stanowi Fundusz Ochrony Życia.

Druga część konferencji dotyczy ochrony osób dorosłych. Prelegenci poruszyli tu kwestię zmian w prawie, które bezpośrednio wpływają na zapisy w księgach parafialnych. Takim przykładem jest chociażby chirurgiczna zmiana płci czy adopcja.

Trzecia część konferencji ma charakter interdyscyplinarny. Tematy tej części dotyczą prawno-karnego zakazu eutanazji w kontekście prawa do godnej śmierci oraz problematyki dopuszczalności przerwania ciąży. Dr hab. Jakub Pawlikowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie natomiast w swoim wystąpieniu koncentruje się na zaniechaniu i wycofaniu się z uporczywego leczenia podtrzymującego życie u dzieci.

Konferencja została objęta patronatem honorowym m.in.: metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika, sekretarza KEP bp. Artura Mizińskiego, prezydenta miasta Lublin Krzysztofa Żuka, Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego. Patronatem medialnym wydarzenie objął lubelski „Gość Niedzielny”.