Nowy kościół w Kraśniku

ag

publikacja 26.06.2016 12:15

- Każdego dnia, od chwili, gdy zaczęliśmy budować ten kościół, czułem szczególną obecność Bożą w naszym trudzie i radości wznoszenia świątyni. Dzień konsekracji jest uwieńczeniem wysiłków i uwielbieniem Boga w tym nowokonsekrowanym kościele - mówi ks. Wiesław Szewczuk proboszcz parafii.

Poświęcenie kościoła Poświęcenie kościoła
Dokonał go abp Stanisław Budzik
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Parafia została powołana do istnienia przez abp. Bolesława Pylaka dekretem z dnia 15 grudnia 1994 r. Pierwszym proboszczem, który rozpoczął budowę wspólnoty parafialnej, a zarazem wzniósł kaplicę i plebanię, był ks. Edward Łatka. W roku 2007 abp Józef Życiński mianował proboszczem ks. Wiesława Szewczuka, zlecając mu budowę kościoła parafialnego.

W czerwcu 2008 roku bp. Mieczysława Cisło dokonał poświęcenia placu budowy, a w czerwcu 2009 r. abp. Józef Życiński wmurował kamienia węgielnego w ściany wznoszonego kościoła. Pierwszą Mszę św. w nowej świątyni odprawił 7 października 2012 r. abp Stanisław Budzik.

- To było wielkie wyzwanie dla mieszkańców Kraśnika, którzy już budowali jeden kościół. Była jednak potrzeba, by w innej części miasta rozpocząć drugą budowę. Tak się stało. Każdego dnia od 2008 do 2012 roku przychodzili ludzie do pracy wznosząc tę świątynię. Wyzwanie było tym większe, że budowaliśmy ją sami systemem gospodarczym, nie jak dziś się buduje zlecając prace jakiejś firmie. To nas jednoczyło, pozwalało się poznawać i tworzyło z nas wspólnotę - mówi ks. Wiesław Szewczuk proboszcz parafii.

Dzięki życzliwości wielu ludzi, ciężkiej pracy, a przede wszystkim dzięki Bożej opatrzności i błogosławieństwu udało się zbudować kościół bez kredytu i długów.

- To kolejny powód do dziękczynienia Bogu - podkreśla ksiądz proboszcz

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślał, że w naszych kościołach mieszka Bóg żywy obecny w sakramentach, w swoim słowie, obecny we wspólnocie wierzącego i modlącego się ludu.

- Świątynia jest uprzywilejowanym miejscem spotkania się z Bogiem. To miejsce, gdzie rozlega się Słowo Boże skierowane do człowieka, tu sprawowane są sakramenty, a ludzie napełniają się  Duchem Świętym. Św. Paweł  przypomina, że kościół to nie tylko budowla z kamieni i żelaza, my jesteśmy świątynią Boga, Duch Święty mieszka w nas. Świątynia Boża jest święta i wy nią jesteście - mówi św. Paweł. Trzeba więc dbać o świątynię własnego serca. Chrystus chce w niej zamieszkać i napełnić ją swą obecnością - mówił abp Budzik.

Przypomniał też, że wspólnota parafialna Miłosierdzia Bożego ma się wspierać w dążeniu do świętości i nieść innym miłosierdzie.

- Wspólnym wysiłkiem księdza proboszcza i wiernych świątynia szybko nabierała kształtów i piękniała. Świątynię zbudowali ludzie, którzy zawierzyli swoje życie Bogu, pracowali i składali pieniądze na budowę. Bliskie stały się wam słowa Jezusa skierowane do s. Faustyny, że nie znajdzie ludzkość spokoju dopóki nie zwróci się do Bożego Miłosierdzia. Wy jesteście świadectwem, jak można wiele osiągnąć zawierzając się Bożemu Miłosierdziu - podkreślał abp Budzik.