Pankiewicz i Okudżawa na lubelskim zamku

jj

publikacja 14.07.2016 11:37

W tym roku Muzeum Lubelskie świętuje 110. rocznicę powstania. Wystawa zatytułowana "Pankiewicz i po... Uwalnianie koloru", której otwarcie zaplanowano na 16 lipca, jest jubileuszową ekspozycją, którą będzie można oglądać do 18 września.

Prof. M. Lachowski oraz dyrektor K. Mieczkowska-Czerniak zachęcają do wzięcia udziału w letnich propozycjach Muzeum Lubelskiego Prof. M. Lachowski oraz dyrektor K. Mieczkowska-Czerniak zachęcają do wzięcia udziału w letnich propozycjach Muzeum Lubelskiego
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 100 prac, które do Lublina przyjechały z całej Polski. - Chcieliśmy pokazać szeroki wybór twórczości samego Józefa Pankiewicza, ale także artystów, którzy do jego twórczości nawiązywali - mówi prof. Marcin Lachowski, kurator wystawy.

- Nie przypadkiem wybraliśmy Józefa Pankiewicza na osobę symbolicznie pnaszemu jubileuszowi - podkreśla dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska-Czerniak. - Nasz jubileusz wiąże się ze 150. rocznicą urodzin J. Pankiewicza i jest to pretekst, by przemyśleć tradycję kolorystyczną tego malarza - dodaje M. Lachowski. 

Na wystawie zobaczymy prace z różnych okresów twórczości J. Pankiewicza, ale także prace artystów powojennych, pokazujących, że lekcja koloryzmu ukształtowana przez Pankiewicza miała długi żywot. 

Wystawie będzie towarzyszył katalog zawierający teksty badaczy twórczości Pankiewicza. 

Otwarcie wystawy zaplanowano na 15 lipca na godz.18. Natomiast już 20 lipca na Dziedzińcu Zamkowym odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy zatytułowany "Wiara, Nadzieja, Miłość". - To jedyny festiwal, który wędruje po Polsce - mówi Marek Kondrak, jeden z jurorów festiwalu. - Rozpoczyna się w Hajnówce, by po chwili przenieść się do Białegostoku, dalej do Sokółki, Lublina, a na koniec do Warszawy - dodaje. 

W festiwalu biorą udział muzycy z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Słowacji oraz oczywiście z Polski. Pierwsza muzyczna uczta już 20 lipca o godz. 18. Kolejną muzeum przewidziało na 18 sierpnia. Wtedy to w ramach autorskiego projektu Jana Kondraka odbędzie się "Galeria Postaci". Pierwszym artystą, który zostanie przedstawiony, będzie Edward Stachura. 

- Projekt "Galeria Postaci" powstał dla prezentacji najciekawszych aktualnie artystów w dziedzinie piosenki literackiej ze szczególnym uwzględnieniem artystów lubelskich - wyjaśnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak. Spotkania w ramach projektu zostaną wzbogacone o komentarze i opowieści o literaturze prowadzone przez osobowości świata nauki i literatury. 

Wcześniej jednak, bo już 22 lipca, jak co roku na lubelskim zamku upamiętnieni zostaną ci, którzy tu zostali zamordowani. - W tym roku uroczystości będą szczególne - zauważa dyrektor muzeum. - Wiążą się z wydaną przez nas książką ze wspomnieniami jednego z więźniów, który był naocznym świadkiem mordu na zamku.

22 lipca odprawiona zostanie Msza św. w kaplicy Trójcy Świętej, po niej nastąpi uroczyste złożenie kwiatów w Mauzoleum Więźniów Zamku w baszcie Zamku Lubelskiego, a następnie zaprezentowane zostaną wspomnienia więźnia Czesława Górniewicza wydane w formie książki.