71. urodziny bp. Mieczysława Cisły

rp, gn

publikacja 15.08.2016 07:14

W uroczystość Wniebowzięcia NMP odbywają się odpusty w wielu parafiach archidiecezji lubelskiej. Dzień ten jest również okazją do składania życzeń urodzinowych bp. Mieczysławowi Ciśle, biskupowi pomocniczemu naszej archidiecezji.

71. urodziny bp. Mieczysława Cisły Biskup Mieczysław Cisło ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Mieczysław Cisło urodził się w dzień uroczystości Wniebowzięcia NMP w 1945 r. w Niemirówku, należącym do parafii Krasnobród. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Lubelskim. Maturę uzyskał w 1964 r.  Do seminarium duchownego w Lublinie wstąpił w 1964 r. Formację duchową i studia teologiczne zakończył w 1970 r. Po egzaminie magisterskim z zakresu teologii przyjął święcenia kapłańskie 14 czerwca 1970 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy.

Po święceniach posługiwał 4 lata jako wikariusz w parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie i rok w parafii św. Anny w Lubartowie. W 1975 r. rozpoczął studia z zakresu teologii dogmatycznej w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Doktorat uzyskał w 1981 r.

W październiku tego samego roku rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, gdzie - obok prowadzonych wykładów z teologii dogmatycznej - pełnił przez 3 lata funkcję prefekta, w latach 1984-1991 - wicerektora i rektora w latach 1991-1998.

13 grudnia 1997 został wyniesiony do godności biskupa tytularnego Auca i ustanowiony biskupem pomocniczym lubelskim. Konsekrowany 2 lutego 1998 r. w archikatedrze w Lublinie przez abp. Józefa Życińskiego. W archidiecezji pełni obowiązki m.in. wikariusza generalnego, przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji Duszpasterstwa Ogólnego, członka Rady Kapłańskiej i członka Kolegium Konsultorów.

Po śmierci abp. Życińskiego 10 lutego 2010 r., do objęcia archidiecezji przez abp. Stanisława Budzika 22 października 2011 r., pełnił funkcję administratora archidiecezji. Jego dewizą biskupią jest: „Christus Pascha nostrum” (łac. Chrystus nasza Pascha).

W lipcu tego roku bp Cisło, były przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP, został uhonorowany wyróżnieniem „Vir Bonus”, przyznawanym od kilku lat przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego osobom, które istotnie przyczyniają się do realizacji idei pojednania między chrześcijaństwem a judaizmem oraz między Polakami a Żydami.