Kolebka humanistów

Ks. Rafał Pastwa

|

Gość Lubelski 35/2016

publikacja 25.08.2016 00:00

Wśród jej absolwentów są znani artyści, pisarze i poeci, aktorzy i kompozytorzy, politycy oraz przedsiębiorcy. Ludzie cenieni w kraju i za granicą. Założona przez błogosławionego księdza, od początku skoncentrowana była na idei kształcenia elit i otwarcia na innych.

Szkoła do dziś kojarzona jest z szerokimi możliwościami, które oferowane są młodym ludziom. Szkoła do dziś kojarzona jest z szerokimi możliwościami, które oferowane są młodym ludziom.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Nie wiadomo, czy tego dnia świeciło słońce, czy padał deszcz. Trudno powiedzieć, jakie myśli nurtowały jego umysł. Kierował już niejedną placówką edukacyjną. Miał także sześcioletnie doświadczenie kierowania szkołą, do której rodzice początkowo zapisywali dzieci w jego mieszkaniu przy ul. Królewskiej 13. Ale gimnazjum Zamoyskiego to była szkoła dla chłopców, a teraz, także z jego inicjatywy, swą działalność miało rozpocząć Państwowe Gimnazjum Żeńskie w Lublinie. Był 7 października 1921 r. Ks. Kazimierz Gostyński, pedagog i społecznik, przyszły męczennik i błogosławiony Kościoła katolickiego, wykonał kolejny znaczący krok w propagowaniu i upowszechnianiu edukacji w kraju, który niedawno odzyskał niezależność i wolność. Dziewczęta miały od tej pory możliwość uzyskania takiego samego wykształcenia jak chłopcy.


Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.