Wspólnota wspólnot

Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

publikacja 08.10.2016 09:00

Kościół na Czubach znają wszyscy. To tu w 1987 r. Mszę św. sprawował Jan Paweł II. Tutaj też od 20 lat odbywa się międzynarodowy festiwal organowy.

Kościół Świętej Rodziny od lat podczas Festiwalu Organowego przyciąga tłumy słuchaczy Kościół Świętej Rodziny od lat podczas Festiwalu Organowego przyciąga tłumy słuchaczy
Justyna Jarosińska /Foto Gość

W przyszłym roku całe nasze miasto będzie świętować 30. rocznicę pobytu papieża Polaka w Lublinie. Zaszczytu przyjęcia Jana Pawła II dostąpiła parafia, której kościół w tamtym czasie był jeszcze w budowie. 

Pierwszym proboszczem kościoła na Czubach został ks. Ryszard Jurak, który tę funkcję sprawował do zeszłego roku. Pałeczkę po nim przejął były ekonom diecezji i twórca Charytatywnego Stowarzyszenia „Misericordia” ks. Tadeusz Pajurek. – Zawsze lubiłem pracę duszpasterską – opowiada ks. Tadeusz. – Gdy przyszedłem do parafii Świętej Rodziny, postanowiłem sobie, że jeśli tylko będzie to możliwe, chciałbym zrealizować to wszystko, do czego przygotowywałem się na studiach i o czym, będąc w formacji Ruchu Światło–Życie, nieustannie myślałem. Chciałem stworzyć wspólnotę wspólnot.

W parafii Świętej Rodziny wspólnot jest rzeczywiście dużo. – Mamy wiele grup, które są zazwyczaj obecne w każdej parafii, ale mamy też wspólnoty nietypowe, jak choćby grupę czcicieli Cudownego Medalika czy grupę św. Michała Archanioła – wymienia proboszcz. Parafia stawia także na młodzież. – Powoli tworzymy tzw. spotkania biblijne. Chcemy zagospodarować młodych, którzy zaangażowali się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży i w nich uczestniczyli – wyjaśnia. 

Ksiądz Tadeusz przekonuje, że parafia tylko wtedy żyje, gdy w centrum jest Eucharystia. – Wszystkie wspólnoty, jakie u nas działają, przychodzą tu, do źródła. Pierwszą rzeczą, jaką wprowadziłem, gdy zostałem proboszczem, była codzienna Msza św. w południe z możliwością sakramentu pojednania. Myślałem o ludziach starszych,  którzy rano i wieczorem często nie mogą dotrzeć do kościoła – podkreśla. Specjalnie z myślą o ludziach starszych we współpracy z Urzędem Miasta powołany został do życia także klub seniora, który funkcjonuje w Domu Akcji Katolickiej.

Już 16 października o godz. 19 w kościele Świętej Rodziny po raz 20. odbędzie się finał Międzynarodowego Festiwalu Organowego Czuby 2016. W programie m.in. pieśni patriotyczne i sakralne Schuberta, Bacha, Haendla, Mozarta oraz „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego, które odczyta aktor Olgierd Łukaszewicz.