Puławy stawiają na ekologię

Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

publikacja 26.10.2016 14:34

Gmina Miasto Puławy stworzyła dla swych mieszkańców unikalny poradnik jak żyć zarazem ekologicznie i ekonomicznie. W ramach programu "Gmina Miasto Puławy dla ekologii" powstały też eko-spoty promujące proekologiczne zachowania w życiu codziennym.

Holendrzy już dawno odkryli, że najlepszym środkiem transportu w mieście jest rower. Holendrzy już dawno odkryli, że najlepszym środkiem transportu w mieście jest rower.
Henryk Przondziono /Foto Gość

 - Chcieliśmy wśród naszych mieszkańców wypromować ekologiczny styl życia - mówi Magdalena Wicha z Wydziału Ochrony Środowiska UM Puławy. - Wiemy, że każdemu choćby ze względów ekonomicznych zależy na ekologii. Chcieliśmy mieszkańcom podpowiedzieć w jaki sposób mogą żyć ekologicznie i jednocześnie ekonomicznie. Informacje, które zawarliśmy w ekoporadniku, to często informacje których przeciętny Kowalski nie posiada. Ekospoty, które zostały nakręcone, są odnośnikami do poradnika. 

Wszystkie sceny pokazane na ekospotach nakręcono w Puławach. Dotykają one tematyki oszczędzania wody, oszczędzania energii elektrycznej, segregacji odpadów, sprzątania po psach w miejscach publicznych oraz promocji ekologicznych środków transportu.

Nie wszyscy wiedzą na przykład, że mandat za nieposprzątanie psich odchodów wynosi 500 zł. Nikt pewnie nie chciałby ponieść takiego uszczerbku w domowym budżecie. - Nawet jeśli tylko 10% mieszkańców Puław ma czworonoga, to rocznie ich pupile „produkują” 500 tys. kg odchodów. Łatwo sobie wyobrazić, co by się działo na chodnikach i trawnikach, gdyby właściciele po nich nie sprzątali - informują organizatorzy kampanii.  

Codziennie ok. 10 śmieciarek i 25 pojazdów kontenerowych zbiera odpady od mieszkańców Puław. Z ekoporadnika dowiadujemy się, że aż ok. 60 proc. z tego trafia na składowisko. - Problem ten można rozwiązać poprzez zapobieganie i  ograniczenie produkowania odpadów, np. podczas codziennych zakupów lub jeszcze lepszą segregację odpadów w naszych domach - zauważają autorzy projektu.

W kampanii prowadzonej przez Gmina Miasto Puławy zachęcani jesteśmy też do porzucenia prywatnych samochodów w poruszaniu się po mieście na rzecz rowerów bądź komunikacji miejskiej. - Jeden autobus pięciokrotnie mniej zanieczyszcza atmosferę i zużywa trzy razy mniej energii niż samochody, w przeliczeniu na jednego pasażera - informują nas autorzy ekoporadnika. -  Ponadto zajmuje 20 razy mniej miejsca niż auta dla tej samej liczby podróżujących. 

Ekoporadniki trafiły do skrzynek pocztowych wszystkich mieszkańców Puław. - Spotykamy się z odzewem ludzi, którzy je otrzymali i przychodzą lub dzwonią do nas, by podziękować za te informacje - mówi Magdalena Wicha. 

 Wystarczy zmienić drobne nawyki, aby chronić środowisko i poprawić stan domowego budżetu. Dzięki zastosowaniu się do rad zawartych w ekoporadniku, możemy zaoszczędzić rocznie nawet blisko 4 tys. zł. 

Eco-spot: segregacja odpadów
Puławoaktywni