Henryk Sienkiewicz - duma Lubelszczyzny

Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

publikacja 25.11.2016 16:43

W Lublinie uroczyście podsumowano wojewódzkie obchody roku Henryka Sienkiewicza. Na spotkanie zorganizowane przez wojewodę lubelskiego i kuratora oświaty we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 6 oraz nr 38, przyjechali przedstawiciele wszystkich szkół sienkiewiczowskich z Lubelszczyzny.

Wojewoda wręczył pamiątkowe dyplomy dyrektorom wszystkich szkół w województwie lubelskim, noszącym imię Henryka Sienkiewicza Wojewoda wręczył pamiątkowe dyplomy dyrektorom wszystkich szkół w województwie lubelskim, noszącym imię Henryka Sienkiewicza
Justyna Jarosińska /Foto Gość

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń – podkreślili senatorowie. 

Dziś w Lublinie uroczyście podsumowano wojewódzkie obchody tego wydarzenia. W amfiteatrze na lubelskiej "Poczekajce" spotkali się uczniowie, nauczyciele, rodzice ze szkół sienkiewiczowskich z całego województwa a także parlamentarzyści, władze województwa oraz lubelskiego kuratorium oświaty. 

Lubelskim kurator oświaty Teresa Misiuk podkreślała, że w ciągu tego roku, szkoły oraz placówki oświatowe z Lubelszczyzny, podjęły bardzo wiele różnorodnych działań związanych z zaakcentowaniem obchodów roku sienkiewiczowskiego. - Jestem dumna i pełna wdzięczności i szacunku za tę pracę - powiedziała lubelska kurator. - W naszym województwie do narodowego czytania utworów Henryka Sienkiewicza przystąpiło ponad 500 szkół i placówek oświatowych. Odbyło się wiele konkursów, wystaw i spotkań. 

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że wszystkie działania podejmowane zarówno przez szkoły jak i innego rodzaju podmioty, to przykład nieśmiertelności Sienkiewicza i wszystkich dzieł, które wyszły spod jego pióra. Podkreślił też fakt, że Henryk Sienkiewicz pochodził z naszego regionu. - Mamy to wielkie szczęście, przywilej, którego być może nie odczuwamy na co dzień, ale musimy sobie to przypomnieć. To właśnie z  Lubelszczyzny wyszedł Henryk Sienkiewicz i to jest powód do naszej dumy - zaznaczał wojewoda. 

Postać Henryka Sienkiewicza zarówno małym jak i dużym, przybliżył w krótkim wykładzie dr hab Lech Giemza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Spotkanie sienkiewiczowskich szkół było też okazją do wsparcia trwającej akcji charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Goście przybywający do amfiteatru ojców kapucynów, do specjalnego pudła wkładali dla potrzebujących dzieci ciepłe rękawiczki. 

Wszystkie szkoły noszące imię Henryka Sienkiewicza otrzymały dziś od lubelskiego wojewody pamiątkowy dyplom związany z obchodami roku sienkiewiczowskiego. Uroczystość zakończył spektakl w wykonaniu uczniów, nauczycieli oraz rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Szkoły Podstawowej nr 38 oparty na motywach noweli H. Sienkiewicza "Janko Muzykant".