To będą huczne urodziny. Rozpoczyna się świętowanie 700-lecia Lublina

jj

publikacja 11.01.2017 13:28

Bogaty program kulturalny, rozrywkowy, edukacyjny i naukowy dla mieszkańców, ale także turystów. Tak będzie wyglądało świętowanie wielkiego jubileuszu 700-lecia Lublina.

W organizację jubileuszu włączyli się zarówno artyści jak i naukowcy W organizację jubileuszu włączyli się zarówno artyści jak i naukowcy
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Już za kilka dni startuje tydzień inaugurujący obchody 700-lecia miasta. Przed nami wiele wydarzeń, których głównym punktem będzie koncert zatytułowany „Zakochani w Lublinie”.

Będzie to jazzrockowa kantata, do której muzykę napisał Tomasz Momot. Zaprezentowana zostanie w dniach 28 i 29 stycznia w Centrum Spotkania Kultur. Główne partie wokalne wykonają głosy jednoznacznie kojarzące się z Lublinem: Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski i Urszula. Za warstwę literacką tego wydarzenia odpowiada Jan Kondrak. - Obchody 700-lecia naszego miasta mamy tak pomyślane, żeby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał kulturalny naszych artystów i naukowców. Mamy przygotowany bardzo ciekawy program i gwarantujemy wysoki poziom merytoryczny. To czym zaczynamy, wskazuje jaki będzie cały rok - zwraca uwagę prezydent Krzysztof Żuk.

Koncert „Zakochani w Lublinie”, który będzie flagowym wydarzeniem jubileuszu, to podzielona na dwie części historia Lublina. - Najpierw będzie ukazana historia miasta od średniowiecza aż do XX w. a potem opowiemy o tym, co działo się w XX i XXI w. - wyjaśnia Jan Kondrak. W trakcie przedstawienia na scenie CSK pojawi się równocześnie przeszło stu muzyków. - Oprócz solistów udało mi się włączyć zacne grono muzyków lubelskich począwszy od tych, którzy na co dzień pracują w szkołach muzycznych aż po artystów jazzowych - podkreśla Tomasz Momot.

W trakcie tygodnia inaugurującego jubileusz, Lublin będzie gościł także wielu naukowców począwszy od archeologów po historyków z polskich ośrodków akademickich, a także z Niemiec, Węgier i Rosji, którzy wezmą udział w konferencji naukowej „Lublin - początki kariery miasta do XV wieku”. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest prof. Andrzej Kokowski z Instytutu Archeologii UMCS. Konferencja odbędzie się 19 i 20 stycznia w Teatrze Starym i wstęp na nią jest wolny. 

Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz Orkiestra św. Mikołaja zarówno na początku obchodów jak i w ciągu całego roku będzie się starała w ramach Laboratorium Obrzędu Miejskiego przenieść tradycję ludową w realia miasta. Natomiast Muzeum Lubelskie zaprasza wszystkich do Bramy Krakowskiej, gdzie przez czas trwania jubileuszu, organizowane będą zwiedzanie Bramy z przewodnikiem oraz wystawy. - Chcemy, by mieszkańcy mieli okazję w końcu wejść do Bramy Krakowskiej, a nie tylko przez nią przechodzić - mówi Katarzyna Mieczkowska dyrektor muzeum.