Diamenty babci i dziadka

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

publikacja 20.01.2017 13:12

To prawdziwe skarby, których nie da się przecenić. Bez nich nasze życie byłoby uboższe i zwyczajnie smutniejsze. Babcie i dziadkowie to prawdziwe diamenty - mówiła Ewa Dados podczas miejskich uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Życzenia dla babć i dziadków Życzenia dla babć i dziadków
Podczas miejskiej uroczystości w auli Caritas
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Pan Kazimierz ma 88 lat. Doczekał się nie tylko wnuków, ale i prawnuków. Zapytany co w życiu uważa za największy sukces, odpowiada, że nawet gdyby nic nie osiągnął i nic nie miał oprócz dzieci, wnuków i prawnuków, nie miało by to znaczenia.

- To jest mój największy sukces, że nauczyłem wnuki jeździć na nartach i łyżwach, że wspólnie wybieraliśmy się na wyprawy rowerowe, łowiliśmy ryby. Jednemu z moich wnuków kupiłem gitarę, by mógł uczyć się grać. Dziś jest wspaniałym muzykiem - mówi pan Kazimierz.

Dla większości babć i dziadków wnuki to największa kariera.

- Kiedy człowiek był młody, pracował zawodowo i wychowywał własne dzieci, nie miał czasu na wiele rzeczy. Wracaliśmy zmęczeni do domu i nie mieliśmy siły, czasem nawet ochoty poświęcać wiele czasu dzieciom, z wyjątkiem wakacji. Teraz nadrabiamy ten stracony czas z wnukami - mówi pani Alina.

Spotkanie dla babć i dziadków zorganizowało miasto Lublin, zapraszając wszystkich do auli Caritas. Tu były życzenia, laurki wykonane przez dzieci i wspólne świętowanie.

- Bez waszego doświadczenia, mądrości, wielkich serc i życzliwości nasze życie byłoby o wiele uboższe. To wy przekazujecie nam swoją wiedzę, wspieracie, spieszycie z pomocą. Jesteście skarbem nie tylko dla swoich najbliższych, ale dla miasta Lublin, które bardzo ceni seniorów i chętnie ich wspiera i korzysta z wielu doświadczeń ludzi starszych - mówił Ewa Dados pełnomocnik ds. seniorów prezydenta miasta.

W Lublinie działa też chyba jedynie w Polsce Szkoła Super Bać i Super Dziadków stworzona przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

- To zajęcia podpowiadające jak atrakcyjnie spędzić z wnukami czas, ale i integracja seniorów, wymiana doświadczeń, poczucie, że mimo wieku człowiek robi coś ważnego i ciekawego - mówi Zofia Zaorska inicjatorka Szkoły.

Wszystkim babciom i dziadkom życzymy uśmiechu, radości i zdrowia.