70.urodziny Władysława Panasa i jego "Magiczne miasto"

gj

publikacja 28.03.2017 09:11

Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN” z okazji urodzin wybitnego semiotyka prezentuje wyjątkowy przewodnik po Lublinie zatytułowany “Magiczne miasto”. W wydawnictwie znalazły się wszystkie lubelskie teksty prof. Panasa. Książka zapoczątkowuje jednocześnie całą serię przewodników po Lublinie.

Władysław Panas (1947 – 2005) był profesorem na KUL-u gdzie kierował Katedrą Teorii Literatury. Władysław Panas (1947 – 2005) był profesorem na KUL-u gdzie kierował Katedrą Teorii Literatury.
Archiwum Teatr NN

Książka “Magiczne miasto. Szkice i fragmenty lubelskie” stanowi rodzaj subiektywnego przewodnika po historii Lublina. Autor “Bramy” i “Oka Cadyka” tak tłumaczył własne podejście do pisania przewodnika po Lublinie: „Ja mam specjalną sprawę z Lublinem i to, co chcę o tym mieście powiedzieć (przede wszystkim sobie chyba), to powstaje w książce, którą piszę. I mam nadzieję, że się skończy w jakimś momencie moja droga. Ta specjalna sprawa polega na tym, że jest to droga kogoś, kto tu nie znalazł się ani z wyboru, ani z przypadku, a z przymusu, na zesłaniu, na takiej Syberii. Jest to droga od nienawiści do czegoś, co jest podobne do miłości.” (fragm. książki)

Jednym z celów, który stawiał Panas przed swoim przewodnikiem była - jak się żartobliwie wyraził - “promocja turystyki metafizycznej”, czyli takiej która ma czas, która się nie śpieszy, która ma nieskończenie wiele czasu, nieskończoną cierpliwość”.

W przewodniku znajdują się następujące teksty Władysława Panasa: „Brama”, „Oko cadyka”, „Daas”, „Jeździec Niebieski” oraz cztery „Szkice na urodziny Józefa Czechowicza”.

W ramach serii “Przewodniki Teatru NN” jeszcze w tym roku ukażą się również: przewodnik po Żmigrodzie; przewodnik trasą „Poematu o Mieście Lublinie”; przewodnik po mieście żydowskim.

Przewodniki powstają w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin.

W dniu urodzin Władysława Panasa "Brama Grodzka" zaprasza też wszystkich lublinian zainteresowanych jego osobą i twórczością oraz przyjaciół profesora do wspólnego uczczenia pamięci wybitnego semiotyka. Jak informują organizatorzy spotkania siedemdziesiąte urodziny prof. Panasa będą okazją do wspomnień, ale też do odkrywania na nowo jego dorobku. Wydarzenie rozpocznie się dziś o godz. 17 w Sali Czarnej Ośrodka "Brama Grodzka".